زهرا نیکورای

۵ نکته برای یادگیری سریع و مؤثر

زمانیکه دانش‌آموز بودم اگر اطلاعات بیشتری در مورد یادگیری سریع‌تر و مؤثرتر داشتم، این موضوع مرا از نا امیدی نجات می داد و بیشتر از آن، در وقت گرانبهام در دوران کنکور صرفه‌جویی می‌شد.

یادگیری و یادگیری برای یادگیری، همیشه با ارزش‌ترین مهارت در زندگی شخص و حرفه‌ای شماست. نظر من اینه که این مهارت‌ها را در اسرع وقت بسازید، ترجیحاً وقتی که هنوز دانش‌آموز و در حال آماده شدن برای کنکور هستید.

یادگیری سریع و مؤثر، یک مهارت برای زندگی است و من می‌تونم روزها در موردش صحبت کنم. ولی برای شروع، من ۵ نکته مهم برای چگونگی یادگیری بیشتر، بهتر و مؤثرتر برای کنکور به شما می‌گویم.

۱- سیستم بهره‌وری

اگر پایه و اساس سیستم یادگیری شما ضعیف باشد، راه سختی را برای ایجاد مهارت‌ها و عادت‌های جدید پیش رو خواهید داشت. به عنوان اولین نکته پیشنهاد می‌شود سیستم بهره‌وری (مثل GTD) (سیستم Getting Things Done در پست‌های بعدی توضیح داده خواهد شد) اتخاذ نمایید. شما نیاز دارید که عادت یادداشت برداری مؤثر و مداوم را در خود توسعه دهید، و باید یک میز تمیز و منظم برای مطالعه و آزمون داشته باشید. شما نیاز به سیستمی برای طبقه‌بندی منابع و پیگیری پروژه‌های آموزشی خود دارید. پیروی کردن که از این نکته مهم، باعث یادگیری به صورت مؤثرتر برای آزمون کنکور خواهد شد.

۲- سریع خواندن

شاید نیاز باشد تعداد زیادی مطلب چه به صورت آنلاین (مثل کتب و آزمون دیجیتال از منابع برخط) چه به صورت غیرآنلاین (مثل کتب درسی) بخوانید؛ ولی زمان خیلی زیادی برای این کار ندارید. سریع‌خوانی را برای هوشمندانه‌تر خواندن مطالب، همزمان با افزایش درک مطلب تمرین کنید. برای سریع خوانی به طور خلاصه می توان گفت: در مورد چیزی که می‌خواهید بخوانید اطلاعاتی داشته باشید، تصمیم بگیرید کدام بخش‌ها را می‌خواهید بخوانید و چه زمانی می‌خوانید: چشمان خود را با سرعت ثابت (یا فزاینده) بدون توقف در کلمات و بدون خواندن دوباره یک عبارت واحد، حرکت دهید. این ترفندها سرعت خواندنتان را به زودی دو برابر می‌کند.

۳- بر روی کاغذ فکر و کار کنید

هیچ ابهامی در مورد اینکه خودکار و کاغذ در دسترس‌ترین ابزار یادگیری و بهره‌وری در دسترس ماست، وجود ندارد. پیشنهاد ما این است که همیشه بر روی کاغذ فکر و کار کنید. این کار باعث خارج شدن موارد از ذهنتان شده و فضا را برای تفکرات خلاقانه خالی می‌کند. از خلاصه‌نویسی و روش هایلایت کردن موارد مهم در مرجعی که یاد می‌گیرید استفاده کنید. با ایجاد نقشه ذهنی، مواردی را که یاد گرفتید، فشرده کنید، به خاطر بسپارید و مرور کنید. اطمینان صرف به ذهن خود یا کامپیوتر اشتباه است. بر روی کاغذ فکر و کار کنید تا بهتر و مؤثرتر یاد بگیرید.

۴- از روش‌های چند رسانه ای استفاده نماید

این نکته در مورد یافتن مدل یادگیری بهتر و مؤثرتر و تبدیل یادگیری به تفریح می‌باشد. تا به حال باید خودتان به این نتیجه رسیده باشید که بیشتر از کانال بصری یاد میگیرید یا از طریق شنوایی یا به صورت‌های دیگر. اگر شما از بهترین مدل خود برای یادگیری استفاده کنید، مغز شما اطلاعات را با سرعت بیشتر و مؤثرتری جذب می‌کند. برای بهبود بیشتر تجربه یادگیری  و آموزش آسان تر برای کنکور مدل یادگیری بهتر خود را با دیگر موارد ادغام نمایید. می‌توانید مدل یادگیری بصری و شنوایی را ترکیب کنید، مثل خواندن با صدای بلندتر.

۵- به مغز خود اجازه دهید تا موارد جدید را جذب کند

هر شخصی ریتم یادگیری مختص به خود را دارد. بعضی‌ها در ساعات اولیه صبح، و بعضی دیگر در دیروقت بهتر یاد می‌گیرند. متوجه شوید که چه ریتم و زمانی مناسب شماست و از این موضوع برای بیشینه کردن توانایی یادگیری برای کنکور استفاده نمایید. ولی، باید بارها برای جذب و یادگیری موارد جدید به مغزتان زمان دهید. بهترین روش خوابیدن و دومین روش استراحت‌های مکرر و انجام کاری کاملاً متفاوت است.

http://www.gearfire.net/5-tips-for-fast-and-effective-learning/

...

یادگیری ترکیبی
دانش‌آموزانی که در بیست سال گذشته متولد شده‌اند بومیان دیجیتال شناخته می‌شوند. به علت ادغام فناوری در زندگی آن‌ها، بومیان دیجیتال کاربران متخصص فناوری‌های نوین هستند. فناوری‌هایی چون تلفن همراه […]

یادگیری ترکیبی یا Blended Learning

admin

نظرتان را بنویسید