تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
سیسینا پالمر
معلم آموزش زبان و نویسنده مقالات و یادداشت‌های آموزشی برای وب‌سایت‌های معتبر

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

۱۵ ویژگی یک معلم قرن بیست و یکمی

دانش‌آموزان امروز شبیه دانش‌آموزان گذشته نیستند. روش‌های تدریس هم نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده‌اند. به همین دلیل معلم‌های امروز نیاز دارند همگام با تغییرات جدید پیش بروند و به اصطلاح به‌روز باشند. بیایید چند مورد از این تغییرات را با هم مرور کنیم و ببینیم به عنوان معلم‌ قرن ۲۱ باید چه مهارت‌های جدیدی کسب کنیم:

 1. کلاس یادگیرنده‌محور و آموزش شخصی‌شده: هر دانش‌آموز باید به اطلاعات کافی برای رشد دسترسی داشته باشد. همان‌طور که دانش‌آموزان شخصیت‌ها، اهداف و نیازهای مختلفی دارند، به آموزش‌های متفاوت نیز نیاز دارند. گرچه آموزش‌های کاملاً شخصی‌شده برای هر دانش‌آموز امکان‌پذیر نیست اما ارائه‌ی محتوای یکسان برای همه نیز می‌تواند به معنی بی‌توجهی به ویژگی‌های فردی و شخصی آن‌ها تلقی شود. اگر دانش‌آموز شیوه‌ی یادگیری مناسب خودش را انتخاب کند، انگیزه‌ی درونی بیشتری برای موفقیت خواهد داشت و برای رسیدن به نتایج ایده‌آل تلاش بیشتری خواهد کرد.
 2. دانش‌آموز به مثابه تولیدکننده: دانش‌آموزان امروزی بهترین ابزارهای دیجیتال را در اختیار دارند؛ با این حال به ‌ندرت از آن برای کاری جز چت با دوستان و خانواده استفاده می‌کنند. ضمن اینکه هرچند دانش‌آموزان امروزی به‌ عنوان بومیان دیجیتال شناخته می‌شوند اما بسیاری از آن‌ها محتوای دیجیتال تولید نمی‌کنند. آن‌ها دستگاه‌ها و ابزارهای لازم را برای تولید وبلاگ، کتاب و فیلم دارند اما در اغلب کلاس‌های درس از دانش‌آموزان خواسته می‌شود با قلم و کاغذ کار کنند. حال آنکه اگر فرصتی به آن‌ها داده شود می‌توانند وبلاگ، داستان و فیلم‌های دیجیتال زیبا و خلاقانه‌ای را تولید کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند.
 3. استفاده از تکنولوژی‌های جدید: فناوری‌ها مدام در حال توسعه‌اند و امروزه دیگر یادگیری فقط با یک ابزار و یک گزینه صورت نمی‌گیرد. بنابراین معلمان به تجربه و تخصص در خصوص استفاده از تکنولوژی‌های جدید نیاز دارند. سایت زیر به شما کمک می‌کند منابع آموزشی استفاده از ابزارهای دیجیتال را بیابید: www.lynda.com
 4. آموزش در بستر محیطی جهانی: ابزارهای فناورانه و مهارت‌های ارتباطیِ حاصل از صحبت کردن با مردم دیگر نقاط جهان به شما فرصت می‌دهند در مورد کشورها، افراد، زبان‌ها و فرهنگ‌های دیگر، چیزهای جدید یاد بگیرید.
 5. هوشمندی و استفاده از ابزارهای هوشمند مانند تلفن: با استفاده از ابزارهای هوشمند برای پشتیبانی فرآیند یادگیری، دیگر نیاز نیست وقت خود را تلف کنیم و یک موضوع واحد را برای همه توضیح بدهیم. وقتی که فقط یک یا دو دانش‌آموز به توضیح بیشتری نیاز دارند، نباید وقت دیگران هم گرفته شود. با استفاده از این ابزارها، دانش‌آموزان محیط یادگیری متفاوتی را تجربه می‌کنند.
 6. وبلاگ‌نویسی: وبلاگ‌نویسی به دانش‌آموزان کمک می‌کند بتوانند بنویسند و ارزش نوشتن برای مخاطبان واقعی را درک کنند. آن‌ها می‌توانند خیلی سریع از مخاطبان خود بازخورد دریافت کنند و روحیه‌ی نقدپذیری خود را بالا ببرند.
 7. دیجیتال‌محوری: اکنون وقت آن رسیده که کلاس درس از قالب سنتی بیرون بیاید. منابع آموزشی، فعالیت‌ها و محتوای آموزشی را در وب‌سایت خود به اشتراک بگذارید تا دانش‌آموزان بتوانند به محتوا، ارائه‌های کلاسی و لینک‌ها دسترسی داشته باشند. آن‌ها با به‌اشتراگ‌گذاری لینک‌ها، منابع آموزشی و ارائه‌ی گفتگوهای دیجیتالی توأم با جریان یادگیری حضوری و قلم-کاغذی، می‌توانند به منابع سازمان‌یافته‌ای دسترسی داشته باشند و در عین حال خود منابع را سامان داده و به اشترک بگذارند.
 8. همکاری: فناوری‌ها فرصتی را برای همکاری معلم و دانش‌آموز به ‌وجود می‌آورند. ایجاد منابع دیجیتالی، سخنرانی‌ها و پروژه‌ها همراه با دیگر مربیان و دانش‌آموزان، کلاس را به جهان واقعی متصل می‌کند. همکاری باید فراتر از به‌اشتراک‌گذاری ارائه‌های پاورپوینتی و تکالیف باشد. بسیاری از ایده‌های بزرگ از همین گفتگوهای کوچک به‌ وجود آمده‌اند. همکاری در سطح جهانی می‌تواند تمام تجربه‌های ما را تغییر دهد.
 9. از توئیترچت استفاده کنید: شرکت در توئیترچت یکی از ارزان‌ترین و کارآمدترین راه‌های توسعه‌ی فردی و به‌اشتراک‌گذاری تحقیقات و ایده‌هاست که به‌روزرسانی دانش و شناخت مسائل روز را تسهیل می‌کند. در میان گفتگوهایی که هر روز در این شبکه‌ی اجتماعی شگل می‌گیرد، ما می‌توانیم رشد کنیم و دانش خود را گسترش دهیم؛ چرا که شرکت در کنفرانس‌ها دیگر تنها راه دیدار با افراد و ایجاد شبکه‌های آموزشی حرفه‌ای نیست.
 10. ارتباط: با افراد هم‌فکر خود ارتباط برقرار کنید. فناوری‌های امروز به ما اجازه می‌دهند که با هر کس، هر جا و هر زمان ارتباط برقرار کنیم و سؤالات خود را از متخصصان و همکاران بپرسیم یا به آن‌ها پاسخ بدهیم.
 11. یادگیری پروژه محور: امروزه دانش‌آموزان هم به منابع معتبر در وب و هم به کارشناسانِ هر نقطه‌ای از جهان دسترسی دارند. دانش‌آموزان برای یافتن پاسخِ سؤالات خود پژوهش انجام می‌دهند، با کارشناسان مختلف تماس می‌گیرند و هنگامی که به جواب برسند، آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند. آن‌ها در این فرآیند، از آغاز تا انجام به راهنمایی معلم خود نیاز دارند.
 12. اثر مثبت دیجیتالی شما: الگوی دیجیتالی مناسبی برای دانش‌آموزان خود باشید. حفظ رفتار حرفه‌ای در کلاس و محیط آنلاین، اثرات دیجیتالی مثبت و الگوی مناسبی را برای فعالیت‌های دانش‌آموزان به ارمغان خواهد آورد.
 13. کدنویسی: همچون قلم که ابزار سواد در قرن ۲۰ بود، استفاده از فناوری، ابزار قرن ۲۱ است. سواد در قرن ۲۱ به معنی توانایی برنامه‌نویسی و کدنویسی است. احساس نوشتن یک صفحه باHTML شگفت‌انگیز است؛ این تجربه را از دست ندهید.
 14. نوآور باشید: ابزارهای آموزشی خود را گسترش دهید و از راه‌های جدیدی که تاکنون امتحان نکرده‌اید استفاده کنید؛ مانند استفاده از رسانه‌های اجتماعی در آموزش و جایگزینی منابع اینترنتی با کتاب درسی؛ صرفاً نه به ‌خاطر تغییر ابزار بلکه به‌ خاطر بهبود فرآیند یادگیری دانش‌آموزان.
 15. یادگیری مستمر: به همان اندازه که فناوری‌ها و روش‌های جدید گسترش می‌یابد، نیاز به یادگیری و سازگاری با شرایط جدید نیز ضروری به نظر می‌رسد.
...

نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید