نویسنده
نویسنده
شان کوگان
شان کوگان خبرنگار آموزشی بی‌بی‌سی و سردبیر بخش دانشگاه اقتصاد این خبرگزاری است.

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

کارمند شهرداری با کتاب‌های توی زباله‌ها کتابخانه‌ی رایگان می‌سازد.

لرنیتو خبر می‌دهد: مسئول جمع‌آوری زباله در شهر بوگوتای کلمبیا که تحصیلات ابتدایی دارد با بیش از بیست هزار کتابی که مردم دورانداخته‌ بودند، یک کتابخانه درست کرده است. گردآوری کتاب‌ها ۲۰ سال پیش و زمانی آغاز شد که خوزه آلبرتو گوتیرز رمان آناکارنینای تولستوی را از میان کتاب‌های دور ریخته شده پیدا کرد. حالا او کتابخانه‌ای ساخته است که کتاب‌هایش را رایگان در اختیار مردم می‌گذارد.

او می گوید «من متوجه شدم که مردم کتاب‌ها را دور می‌اندازند، پس شروع کردم به نجات دادن کتاب‌ها.» آقای گوتیرز که به «ارباب کتاب‌ها» مشهور شده، جمع‌آوری کتاب‌ها را از سطل‌ زباله‌های محله‌های ثروتمند شهر آغاز کرد. او کتاب‌ها را از میان زباله‌ها جدا می‌کند و آن‌ها را به دست خانواده‌هایی می‌رساند که در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند. کتاب‌های او را خانواده‌هایی استفاده می‌کنند که می‌خواهند در تکالیف درسی به فرزندان‌شان کمک کنند. این کتاب‌ها در کتابخانه‌ای رایگان به نام «قدرت کلمات» نگهداری می‌شوند.

کتاب کم داشتیم پس خودمان کتابخانه خودمان را ساختیم

او می‌گوید «ما در محله‌‌مان این کتاب‌ها را کم داشتیم، پس شروع کردیم به کمک.»

 

کتابخانه گوتیزر به روی بچه ها باز است
چون خانه‌ی او پر از کتاب‌ شده، کتاب‌ها را به محله‌های فقیرنشین یا نقاط دورافتاده‌ای که به کتابخانه‌ها دسترسی ندارند منتقل می‌کنند. به نظر او «هر چه بیشتر کتاب بدهیم، کتاب‌ها بیشتر به سمت ما می‌آیند.»

او همچنین کتاب‌ها را در اختیار رزمنده‌هایی می‌گذارد که در جریان صلح کلمبیا از جنگ دست کشیده‌اند. یکی از رزمنده‌ها از گروه شورشی فارک با او تماس گرفت. هدف این بود که این افراد با خواندن کتاب‌ها بتوانند خود را برای پیدا کردن کار و برگشتن به زندگی عادی آماده کنند. آقای گوتیرز می‌گوید «کتاب‌ها من را عوض کردند. پس فکر می‌کنم برای این دسته از افراد هم کتاب‌ها نماد امید و صلح هستند.»

آقای گوتیرز حالا در دهه‌ی پنجاه زندگی‌اش قصد دارد دوباره به درس و مدرسه برگردد.

...
نویسنده
شان کوگان
شان کوگان خبرنگار آموزشی بی‌بی‌سی و سردبیر بخش دانشگاه اقتصاد این خبرگزاری است.

مترجم: علی طباطبایی لطفی
ویراستار: مریم‌السادات حسینی سیرت


مدیر بخش آنلاین برنامه‌ی نودل پارتنرز میگوید این استارتاپ آموزشی Noodle Partners ۱۴ میلیون دلار برای سرمایه‌گذاری در سری A این برنامه تامین کرد. مسئولان شرکت نودل پارتنرز می‌گویند قرار است سرمایه‌شان را برای برنامه‌های آنلاینِ نودل در دانشگاه تولان، دانشگاه آمریکایی و چند دانشگاه دیگر افزایش دهند.

نودل پارتنرز که یک استارتاپ تکنولوژی آموزشی است، ۱۴میلیون دلار سرمایه دریافت کرد

لرنیتو بلاگ
ورک‌بنچ، یک استارتاپ تکنولوژی آموزشی مستقر بالتیمور، بودجه‌اش را ۱.۷میلیون دلار افزایش داد تا فروش و بازاریابی ابزارهای «یادگیری با کمک دست‌ورزی‌»* را گسترش دهد. این سرمایه‌گذاری بخشی از یک […]

استارتاپ تکنولوژی آموزشی ورک‌بِنچ بودجه‌اش را ۱.۷میلیون دلار افزایش داد

لرنیتو بلاگ
نهم تا نوزدهم دی‌ماه در کتابخانه‌ی مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، نمایشگاه «سرآغاز آموزش جدید در ایران» برگزار شد. این نمایشگاه را تالار خواجه نصیرالدین طوسی (تالار نفیس)، که کتاب‌های نایاب و نسخه‌های ویژه دارد، برگزار کرد. در این نمایشگاه کتاب‌هایی عرضه شد که از سال ۱۲۶۸ هجری قمری تا پایان دوره‌ی قاجاریه، در مدارسی ازجمله دارالفنون، مظفری، رشدیه، مدرسه سیاسی و اسلام و تربیت تدریس می‌شدند. نمایشگاه، شروع دوره‌ی آموزش جدید و رسمی در ایران، پس از مکتب‌خانه‌ها، را نشان می‌دهد. کتاب‌ها یا براساس روش‌های مختلف کتاب‌های اروپایی نوشته شده‌اند و یا حتی برخی از آن‌ها را نویسندگان اروپایی نوشته‌اند. همه‌ی کتاب‌ها به روش متداول آن دوره، چاپ سنگی هستند.

نمایشگاه کتاب های آموزشی دوره‌ی قاجار

لرنیتو بلاگ

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه