تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
تاد فینلی
تاد بلیک فینلی، استاد آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه کارولینای شمالی است. او معلم زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی و پایه‌های 7 تا 12 بوده است. فینلی یکی از 12 وبلاگ‌نویس معلم برتر جهان در سال 2014 و 2015 بوده است.

زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

۲۶ ترفند علمی که میتوانید در کلاس درس به کار ببرید

اگر می‌خواهید بچه‌ها را تشویق کنید که در کلاس مشارکت کنند یا از استرس خودتان کم کنید، برای شما ایده‌هایی داریم. هر روز تحقیقات زیادی در مورد کلاس و کلاس‌داری منتشر می‌شود که شما می‌توانید خیلی‌هایشان را نادیده بگیرید. اما مواردی که ما در ادامه بهشان اشاره می‌کنیم فوت و فن‌هایی‌اند که کمتر گفته شده و از همین فردا می‌توانید به کارشان ببرید. اما دو نکته را یادتان باشد ۱٫ همیشه بین تحقیق‌ها اختلاف جزئی هست. پس خودتان هم بیشتر جستجو کنید. و ۲٫ هر تحقیقی منهای شما فقط یک مشت کلمه است. این شمایید که آن را می‌پذیرید و به کارش می‌برید و بهش قدرت می‌دهید.

دانش‌آموزان را درگیرِ بحث و کلاس کنید

۱٫ بچه‌ها را به اسم صدا کنید و بهشان خوش‌آمد بگویید. اول کلاس هم با جمله‌ی مثبت شروع کنید. این‌طوری تا ۲۷ درصد به میزان درگیری دانش‌آموزان در کلاس درس اضافه می‌شود.
۲٫ دانشگاه ویرجینیا در پژوهشی بین دو گروه دانش‌آموزان متوسطه مقایسه‌ای انجام داد. از یک گروه خواست تا خلاصه‌ای از آن چیزی که سر کلاس یاد می‌گیرند بنویسند. از گروه دوم خواست که بنویسند علوم در زندگیشان چه فایده‌ای دارد. نتایج نشان داد که گروه دوم علاقه‌ی بیشتری به درس علوم نشان دادند و نمره‌های بالاتری هم گرفتند.
۳٫ نگذارید دانش‌آموزان ضعیف آخر کلاس بنشینند. وقتی از بچه‌های آخر کلاس خواستند که بیایند جلوی کلاس، بیشتر در کلاس مشارکت کردند و عملکردشان بهتر شد.

ترفندهای مطالعه برای دانش‌آموزان فردا

۴٫ دوره کردن مطالب با آزمون‌های تستی بیشتر از مطالعه‌ی مجدد مطالب، جلوی استرس دانش‌آموز را می‌گیرد.
۵٫ موقع مطالعه‌ی مطالبی که به تمرکز و تفکر نیاز دارند، نباید موسیقی گوش داد، تلویزیون نگاه کرد و در شبکه‌های اجتماعی چرخید. بعد از وقت‌گذرانی در شبکه‌های اجتماعی ُنه‌ بار نفس عمیق بکشید. یا به طبیعت سبز نگاه کنید. این طبیعت می‌تواند یک تصویر باشد یا منظره‌ی بیرون. این‌ کار کمک می‌کند تمرکزتان بالا برود.
۶٫ جزوه‌های دست‌نویس بیش از جزوه‌های تایپ‌شده به یادآوری مطالب کمک می‌کنند.
۷٫ هایلایت ‌کردن متن به دانش‌آموزان کمک می‌کند در آزمون‌های چند‌گزینه‌ای بهتر عمل کنند.
۸٫ آن‌هایی که با خط خود در دفتر و کتاب‌شان طرح می‌کشند بیش از بقیه اطلاعات را به یاد می‌آورند.
۹٫ در تمرین درس‌هایی مثل موسیقی، ورزش و ریاضی جابه‌جایی بعضی مراحل می‌تواند برای دانش‌آموزان مفید باشد، به‌شرطی که مطالب کاملاً جدید و ناآشنا نباشند.
۱۰٫ مطالعه‌ی بخش‌بخش و کوتاه مطالب در روزهای متوالی اثربخش‌تر از مطالعه‌ی فشرده و یک‌روزه است. هرچند مطالعه‌ی فشرده می‌تواند برای عملکرد کوتاه‌مدت مفید باشد.
۱۱٫ خوابیدن بین دوره‌های یادگیری لغات، سرعت یادگیری لغات جدید را افزایش می‌دهد.

فرمول‌ِ یادآوری

۱۲٫ از دانش‌آموزان بخواهید فوری بعد از انتقال اطلاعات، آن‌ها را بازگو کنند. به قول معروف آن چیزی را که یاد گرفتی فوری به کس دیگری بگو تا بهتر برایت بماند.
۱۳٫ شگفت‌زده کردن دانش‌آموزان قبل یا بعد از معرفی محتوا به آن‌ها، یادآوری مطالب را برایشان آسان‌تر می‌کند. تعریف کردن لطیفه یا نمایش فایل ویدئویی ترفندهای خوبی‌اند.
۱۴٫ کنجکاو‌ی مغز را در حالتی قرار می‌دهد که برای یادگیری مفید است. مثلاً مشارکت دانش‌آموزان برای رسیدن به جواب، کنجکاوی آن‌ها را تحریک می‌کند و تمرینی برای حافظه است.
۱۵٫ وقتی ما به معنای یک مفهوم فکر می‌کنیم و برای آن ربط و نسبت‌هایی می‌سازیم، داریم آن مفهوم را کدگذاری می‌کنیم. وقتی محتوای جدیدی را معرفی می‌کنید، از دانش‌آموزان بخواهید فکر کنند که چطور این ایده با آن‌ها ارتباط پیدا می‌کند.

بهبود پیشرفت تحصیلی

۱۶٫ بعضی از دانش‌آموزان فهم خود را دست بالا می‌گیرند. این باعث می‌شود ناخواسته فکر کنند متوجه مطلبی شده‌اند. از دانش‌آموزان بخواهید فقط ۵ دقیقه و۲۰ ثانیه درباره‌ی چیزی که فهمیده‌اند فکر کنند یا یادداشت بردارند. این ترفند خیلی به آن‌ها کمک می‌کند تا متوجه بشوند چه شکاف‌هایی در دانسته‌هایشان هست و شکاف‌ها را پر کنند. حواس‌تان باشد که این تکنیک برای موضوعات ساده کارساز نیست. در چنین مواردی ازشان توضیحات مفصل‌تر بخواهید.
۱۷٫ اگر معلم‌ها درباره‌ی اشتراکات خودشان با دانش‌آموزانِ سایر نژادها و اقوام صحبت کنند، این تعامل شکاف تحصیلی را برای آن دانش‌آموزان کمرنگ‌تر می‌کند.

کاهش استرس معلمان

۱۸٫ به جای سرکوب احساسات منفی، موقعیت را مجدداً ارزیابی کنید. معلم‌هایی که فرآیند تحصیلی دانش‌آموزان خود را درازمدت و مداوم تصور می‌کنند، موقع افت تحصیلی دانش‌آموزان کمتر دچار استرس می‌شوند. به قول یک معلم «من نمی‌ترسم… اگر دانش‌آموزان بد عمل کنند، می‌دانم که فرآیند طولانی مدتی در پیش است. الان سطح بچه‌ها ۷ است، بعد به سطح ۸ می‌رسند، بعد ۹، بعد ۱۰ و همین‌طور بهتر می‌شوند.»
۱۹٫ با همکارانی که اهل گله و شکایت‌اند معاشرت نکنید چون ناراحتی مسری است! یک راه این است که وقتی شروع کردند به شکایت،‌ باهاشان ارتباط چشمی برقرار نکنید.

شناخت بی‌فایده را کنار بگذارید

۲۰٫ موقع ارائه، متن را از روی اسلاید نخوانید. این کار باعث می‌شود بار شناختی ذهن افزایش پیدا کند.
۲۱٫ دانش‌آموزان را مجبور نکنید که موقع جواب دادن به سوالات پیچیده به شما نگاه کنند. یک بررسی نشان داده که بچه‌ها سوالات پیچیده را فقط در ۵۰ درصد زمانی که مجبور بودند به کسی نگاه کنند، جواب می‌دهند. نمره‌ی آن‌ها زمانی بهتر می‌شود که بتوانند موقع جواب دادن نگاه خود را از معلم برگردانند. (بررسی دیگری نشان می‌دهد که این موضوع در مورد بزرگسال‌ها هم صادق است.)
۲۲٫ آزمون‌های چندگزینه‌ای را کم کنید. وقتی فهرستی از پاسخ‌های اشتباه را در کنار پاسخ‌های صحیح می‌گذارید، این باعث می‌شود دانش‌آموزان چیزهای اشتباه یاد بگیرند.
۲۳٫ از مفاهیم گیج‌کننده استفاده نکنید. مثلاً اگر صفت و قید را با هم درس بدهید، دانش‌آموزان گیج می‌شوند. اگر تشابه دو مفهوم بیشتر از تفاوت‌ آن‌ها باشد، دانش‌آموزان در یادگیری آن مفاهیم سردرگم می‌شوند. بهتر است مفاهیم مشابه را در زمان‌هایی متفاوت و با فاصله از هم درس بدهید.

دستورالعملِ نوشتن

۲۴٫ غلط‌گیری زیاد از تکالیف دانش‌آموزان باعث می‌شود آن‌ها توجه کاملی به غلط‌های خود نداشته باشند. بیشتر دانش‌آموزان در هر صفحه به بیش از پنج غلط واکنش نشان نمی‌دهند و بقیه را نادیده می‌گیرند. بهتر است در تکالیف بچه‌ها فقط به چند مورد از غلط‌هایشان اشاره کنیم.
۲۵٫ مطالعه‌ی مقاله‌های خوب و ادبیات برای بهتر کردن دست‌نوشته‌های دانش‌آموزان کافی نیست. معلمان باید هر مدل نوشتن را مفصل تحلیل و حتی نقد کنند تا زمینه‌ی تمرین بشتر مهیا شود.
۲۶٫ بازخوردی که مشخص و انتقادی است و نشان می‌دهد که معلم توانایی دانش‌آموزش را باور دارد، باعث پیشرفت دانش‌آموز در نوشتن می‌شود.

...
نویسنده
تاد فینلی
تاد بلیک فینلی، استاد آموزش زبان انگلیسی در دانشگاه کارولینای شمالی است. او معلم زبان انگلیسی در مقطع ابتدایی و پایه‌های 7 تا 12 بوده است. فینلی یکی از 12 وبلاگ‌نویس معلم برتر جهان در سال 2014 و 2015 بوده است.

منبع: edutopia.org
مترجم: سارا امین‌پور، کارشناس آموزش
ویراستار: مریم‌السادات حسینی سیرت


نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید

  1. majid afzalan says:

    بسیار کاربردی و مفید خصوصا اونجایی که میگه برای پاسخ دادن دانش اموزان انها را مجبور نکنید به شما نگاه کنند