نویسنده
نویسنده
شان کوگان
شان کوگان خبرنگار آموزشی بی‌بی‌سی و سردبیر بخش دانشگاه اقتصاد این خبرگزاری است.

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

کارمند شهرداری با کتاب‌های توی زباله‌ها کتابخانه‌ی رایگان می‌سازد.

لرنیتو خبر می‌دهد: مسئول جمع‌آوری زباله در شهر بوگوتای کلمبیا که تحصیلات ابتدایی دارد با بیش از بیست هزار کتابی که مردم دورانداخته‌ بودند، یک کتابخانه درست کرده است. گردآوری کتاب‌ها ۲۰ سال پیش و زمانی آغاز شد که خوزه آلبرتو گوتیرز رمان آناکارنینای تولستوی را از میان کتاب‌های دور ریخته شده پیدا کرد. حالا او کتابخانه‌ای ساخته است که کتاب‌هایش را رایگان در اختیار مردم می‌گذارد.

او می گوید «من متوجه شدم که مردم کتاب‌ها را دور می‌اندازند، پس شروع کردم به نجات دادن کتاب‌ها.» آقای گوتیرز که به «ارباب کتاب‌ها» مشهور شده، جمع‌آوری کتاب‌ها را از سطل‌ زباله‌های محله‌های ثروتمند شهر آغاز کرد. او کتاب‌ها را از میان زباله‌ها جدا می‌کند و آن‌ها را به دست خانواده‌هایی می‌رساند که در محله‌های فقیرنشین زندگی می‌کنند. کتاب‌های او را خانواده‌هایی استفاده می‌کنند که می‌خواهند در تکالیف درسی به فرزندان‌شان کمک کنند. این کتاب‌ها در کتابخانه‌ای رایگان به نام «قدرت کلمات» نگهداری می‌شوند.

کتاب کم داشتیم پس خودمان کتابخانه خودمان را ساختیم

او می‌گوید «ما در محله‌‌مان این کتاب‌ها را کم داشتیم، پس شروع کردیم به کمک.»

 

کتابخانه گوتیزر به روی بچه ها باز است
چون خانه‌ی او پر از کتاب‌ شده، کتاب‌ها را به محله‌های فقیرنشین یا نقاط دورافتاده‌ای که به کتابخانه‌ها دسترسی ندارند منتقل می‌کنند. به نظر او «هر چه بیشتر کتاب بدهیم، کتاب‌ها بیشتر به سمت ما می‌آیند.»

او همچنین کتاب‌ها را در اختیار رزمنده‌هایی می‌گذارد که در جریان صلح کلمبیا از جنگ دست کشیده‌اند. یکی از رزمنده‌ها از گروه شورشی فارک با او تماس گرفت. هدف این بود که این افراد با خواندن کتاب‌ها بتوانند خود را برای پیدا کردن کار و برگشتن به زندگی عادی آماده کنند. آقای گوتیرز می‌گوید «کتاب‌ها من را عوض کردند. پس فکر می‌کنم برای این دسته از افراد هم کتاب‌ها نماد امید و صلح هستند.»

آقای گوتیرز حالا در دهه‌ی پنجاه زندگی‌اش قصد دارد دوباره به درس و مدرسه برگردد.

...
نویسنده
شان کوگان
شان کوگان خبرنگار آموزشی بی‌بی‌سی و سردبیر بخش دانشگاه اقتصاد این خبرگزاری است.

مترجم: علی طباطبایی لطفی
ویراستار: مریم‌السادات حسینی سیرت


  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای
شرکت Pluralsight در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که محرمانه درخواست IPO (عرضه‌ی اولیه‌ی سهام) داده است. بازار حوزه‌ی تکنولوژی آموزشی بسیار رقابتی است، اما Pluralsight توانسته کسب و کار بزرگی در حوزه‌ی دوره‌های آموزشی آنلاین توسعه‌ی نرم‌افزار ایجاد کند. هدف این دوره‌های آموزشی بهبود و ارتقای مهارت‌های شما در زمینه‌هایی مانند تکنولوژی اطلاعات، داده و امنیت است.

نخستین عرضه‌ی عمومی سهام Pluralsight؛ شرکتی موفق در تکنولوژی آموزشی

admin

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در برنامه‌ی Revolution شبکه‌ی MSNBC و Recode گفت اپل سعی دارد با همکاریِ دانشگاه نورت‌وسترن و مدارس دولتی شیکاگو (CPS) به […]

تیم کوک، مدیر عامل اپل: آموزش همیشگی است

admin

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

نظرتان را بنویسید