تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
بنجامین هرولد
بنجامین هرولد عضو تحریریه Edweek است و حوزه‌ی تکنولوژی آموزشی را پوشش می دهد و گاهی برای وبلاگ Digital Education می نویسد.

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

همکاری بیل گیتس و مارک زاکربرگ در زمینه‌ی شخصی ‌سازی یادگیری

دو تن از بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های تکنولوژی و پشتیبانی آموزش مشترکاً مبلغ ۱۲ میلیون دلار را سرمایه‌گذاری کرده‌اند. هدف این سرمایه‌گذاری حمایت از شیوه‌های جدید آموزش برای همه‌ی دانش‌آموزان است.

این مبلغ نخستین همکاریِ قابل توجه بین مؤسسه‌ی خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس (به ریاست بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت) و بنیاد چَن و زاکربرگ (بخش اقدامات بشردوستانه و سرمایه‌گذاری مارک زاکربرگ، بنیان‌گذار فیس‌بوک و همسرش پاریسیلا چَن، متخصص اطفال) است.

سرمایه‌ی مشترک آن‌ها به سازمان خیریه‌ی New Profit‌ واقع در شهر بوستون اهدا شد. New Profit نیز به نوبه‌ی خود ۱ میلیون دلار، به‌علاوه‌ی مشاوره‌ی مدیریتی، به هفت سازمان دیگر که در زمینه‌ی ترویج شخصی ‌سازی یادگیری کار می‌کنند، اهدا خواهد کرد.

بیل گیتس در حمایت از اقداماتی که برای شخصی‌ سازی یادگیری در K-12 انجام می‌شود، سابقه دارد.

آدام پورش، مدیر ارشد بخش سهام مالی و پروژه‌های مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس، در مصاحبه‌ای گفته «ما از همکاری خود با CZI برای تأثیرگذاری و پایداری بیشتر دو سازمان خرسندیم.» او همچنین در مورد رابطه‌ی رو‌به‌رشد مؤسسه‌ی خود با بنیاد چَن و زاکربرگ گفته «این همکاری صد درصدی‌ست و ما به دنبال راه‌های دیگری برای همکاری و هماهنگی هستیم.»

در بیانیه‌ای، سخنگوی بنیاد چَن و زاکربرگ اظهارات مشابهی دارد: «بنیاد چَن و زاکربرگ از همکاری با مؤسسه‌ی خیریه‌ی بیل و ملیندا گیتس برای حمایت از کار New Profit هیجان‌زده است.» او گفته «ما هدف مشابهی داریم: بهبودی چشمگیر در آموزش؛ و متعهدیم که از هم بیاموزیم.»

از سال ۲۰۰۹، مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس، علاوه بر کمک هزینه‌های قبلی به New Profit معادل ۲۳ میلیون دلار، بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای حمایت از توسعه و پژوهش در زمینه‌ی شخصی‌ سازی یادگیری اهدا کرده است. (خبرگزاری Education Week در گذشته به علت پوشش خبری از شخصی ‌سازی یادگیری از طرف این مؤسسه کمک‌هایی دریافت کرده است.)

اما بنیاد چَن و زاکربرگ در سال ۲۰۱۵ تأسیس شد. آن زمان چَن و زاکربرگ اعلام کردند که قصد دارند ۹۹ درصد سهام فیس‌بوک خود را (تقریباً معادل ۴۵ میلیارد دلار) برای اهداف مختلف سرمایه‌گذاری کنند و تمرکز اصلی آن‌ها بر ساخت نرم‌افزاری است «که می‌تواند درک کند بهترین روش یادگیری برای شما چیست یا این‌که باید روی چه موضوعی تمرکز کنید.»

اولین کمک هزینه‌های این گروه به ایالت رود آیلند، گروهی از مدیران ایالتی و منطقه‌ای با عنوان «مدیران تغییر»، «هیئت مدیره‌ِی کالج» و چند ارگان دیگر اهدا شد. همچنین این بنیاد مهندسان خود را به منظور توسعه‌ی نرم‌افزارهای شخصی ‌سازی یادگیری به کار گرفته است.

بنیاد چَن و زاکربرگ یک مؤسسه‌ی خیریه‌ی غیرانتفاعی مرسوم نیست، بلکه شرکتی با مسئولیت محدود (LLC) است. این ساختار سازمانی امکان سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌ها، لابی‌گری سیاسی، کمک‌های مالی و همچنین اقدامات بشردوستانه را فراهم می‌کند. این ساختار همچنین باعث می‌شود بنیاد گزارش‌های عمومی کمتری، مطابق با تعهدات قانونی خود، ارائه دهد.

پورش همچنین گفت که همکاری جدید بین مؤسسه‌ی‌ خیریه‌ی گیتس و بنیاد چَن و زاکربرگ نشان‌دهنده‌ی روابط نزدیک بین دست‌اندرکاران این دو سازمان است.

جیمز اچ. شلتون، رئیس بخش آموزش بنیاد چَن و زاکربرگ و معاون وزیر آموزش اسبق آمریکا، به مدت هفت سال مدیر برنامه‌ها و پروژه‌های مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس بود. جان دین، معاون شلتون در بنیاد چَن و زاکربرگ، نیز پیش از این مسئول برنامه‌‌ها و پروژه‌های مؤسسه‌ی خیریه گیتس بوده است. هر دو نهاد تمام قوای خود را معطوف شخصی‌ سازی یادگیری کرده‌اند، درحالی که پژوهش‌های اندکی در حمایت از این ایده انجام شده‌.

مارک زاکربرگ در حمایت از شخصی ‌سازی یادگیری تا حدودی تازه‌وارد است.

در جامع‌ترین پژوهش‌ها تا به امروز، شرکت Rand با حمایت مالی از طرف مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس، به این نتیجه رسید که ۱۱ هزار دانش‌آموز در ۶۲ مدرسه که از رویکرد‌های شخصی ‌سازی یادگیری استفاده می‌کردند نسبت به دانش‌آموزان مدارس سنتی، رشد بیشتری در زمینه‌ی ریاضی و مهارت خواندن داشتند. هر چه دانش‌آموزان از «شیوه‌های شخصی‌ سازی یادگیری» برای مدت بیشتری استفاده کردند، دستاوردهای آن‌ها هم بهتر شد. اما مدرسه‌هایی که بررسی شدند اکثراً مدارس غیر‌انتفاعی بودند که کمک هزینه‌های رقابتی زیادی دریافت کردند و از شیوه‌های آموزشی مختلفی استفاده می‌کردند. همین عوامل نتیجه‌گیری دقیق را بسیار دشوار می‌کند. ترِوِر براون، یکی از شرکای New Profit است که طرح شخصی ‌سازی یادگیری جدید سازمان را هدایت می‌کند. به گفته‌ی او یکی از اهداف کمک هزینه‌ی جدید، به سرانجام رساندن پژوهش‌های معتبر و تعمیم‌پذیر است. او افزود: «همکاری ما برای اطمینان از این است که به شواهد عینی و مطمئن برسیم. به علاوه شخصی ‌سازی یادگیری حوزه‌ای جدید است و ما خوشحالیم در این مسیر همسفر صاحب امتیازان و حامیان مالی باشیم.»

صاحب امتیازان دوره‌ی جدید New Profit عبارت‌اند از:

  • مؤسسه‌ی Highlander که از مدرسه‌ها و قانون‌گذارانی که دنبال شخصی ‌سازی یادگیری هستند، حمایت پژوهشی، توسعه‌ای و اجرایی می‌کند.
  • imBlaze سکوی مدیریتی – کارآموزی تأسیس‌شده توسط Big Picture Learning است و شبکه‌ای ملی از مدرسه‌های متمرکز برای یادگیری عملی و دانش‌‌آموزمحور را اداره می‌کند.
  • انجمن بین‌المللی یادگیری آنلاین K12 که در زمینه‌ی سیاست‌های شخصی ‌سازی یادگیری پژوهش کرده و از آن حمایت می‌کند.
  • PowerMyLearning یک نهاد غیرانتفاعی است که با هدف کمک به توسعه‌ی حرفه‌ای و ارائه‌ی خدمات دیگر با مدارس مشارکت می‌کند.
  • The Learning Accelerator سازمانی پژوهشی و حمایتی است که بر یادگیری ترکیبی متمرکز است.
  • Transcend نهادی غیرانتفاعی است که با پژوهش و توسعه، از پروژه‌های طرح‌ریزی مجدد مدارس حمایت می‌کند.
  • آکادمی‌های دانشگاهی Valor شبکه‌ای از مدارس رایگان برای آمادگی قبولی در کالج است. (واقع در نشویل ایالت تنسی)

بنیاد چَن و زاکربرگ و مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس همچنین کمک هزینه‌‌ی ۷۵۰ هزار دلاری جداگانه‌ای برای حمایت از «تسهیل‌کننده‌ی روابط» به New Profit اهدا کردند. «تسهیل‌کننده‌ی روابط» نام پروژه‌ای است برای ساخت شبکه‌ای از «کارآفرینان اجتماعیِ» جوامع حاشیه‌ای که روی مسائل مختلفی کار می‌کنند.

«عواقب ناخواسته»

علاوه بر سرمایه که مزیت ویژه‌ای برای هر نهاد غیرانتفاعی است، این سازمان‌ها در رابطه با هر موضوعی حمایت سازمانی- عملی دریافت می‌کنند؛ از راهکارهای توسعه گرفته تا استخدام کادر. تمرکز این سازمان‌ها بر پیشرفت خواهد بود.

به گفتۀ دانا بورلی مورای، مدیر اجرایی مؤسسه‌ی Highlander واقع در پراویدنس، رود آیلند، این‌طور حمایت‌ها ارزشمند‌تر از حمایت پولی هستند. به گفته‌ی او «ما هنوز در حال پیدا کردن خود (مؤسسه‌ی Highlander) و اهداف آینده‌مان هستیم… آیا بهتر است بیشتر در منطقه‌ی خود تمرکز کنیم؟ یا در حوزه‌ی کاری خاصی تمرکز کنیم؟ آیا بهتر است خودمان را بیشتر درگیر سیاست‌ و قانون‌گذاری کنیم؟ در حوزه‌ی ما که تولیدات‌مان در دسترس همگان است، پیشرفت به چه معناست؟»

او ایده‌ی همکاری دو اسپانسر معروف برای حمایت از چنین کاری را تحسین کرد و گفت «همه‌ی ما باید بیشتر به کمک‌های چندجانبه فکر کنیم تا همه با هم در یک تیم باشیم، نه این که از ما بخواهند برای همان کمک مالی با هم رقابت کنیم.»

اما همه به اندازه‌ی او مشتاق نیستند. سارا رکهاو استادیار علوم سیاسی در دانشگاه میشیگان  است و کمک‌های بشردوستانه در حوزه‌ی آموزش را دنبال می‌کند. به نظر او ایده‌ی همکاری‌های بشردوستانه برای حمایت از یک راهکار اصلاحی در حوزه‌ی آموزش، چیز جدیدی نیست. مثلاً مؤسسه‌ی خیریه‌ی گیتس قبلاً هم برای حمایت از مشکلاتی مانند دبیرستان‌های کوچک، تقلید مدارس غیرانتفاعی و استاندارد‌های ایالتی مشترک با سایر مؤسسات همکاری کرده است. به گفته‌ی او «نگرانی من از این است که چنین روش قدرتمندی برای تثبیت برنامه‌ای خاص، باعث شود سایر راه‌‌کارها کنار گذاشته شوند.»

این مسئله می‌تواند مشکل‌ساز باشد، به خصوص وقتی که مؤسسات خیریه از یک «هدف دست‌نیافتنی بزرگ» به سمت دیگری می‌روند. او در پایان گفت «این الگویی است که قبلاً هم شاهد آن بوده‌ایم و ممکن است عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد.»

...

  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای
شرکت Pluralsight در اقدامی غیرمنتظره اعلام کرد که محرمانه درخواست IPO (عرضه‌ی اولیه‌ی سهام) داده است. بازار حوزه‌ی تکنولوژی آموزشی بسیار رقابتی است، اما Pluralsight توانسته کسب و کار بزرگی در حوزه‌ی دوره‌های آموزشی آنلاین توسعه‌ی نرم‌افزار ایجاد کند. هدف این دوره‌های آموزشی بهبود و ارتقای مهارت‌های شما در زمینه‌هایی مانند تکنولوژی اطلاعات، داده و امنیت است.

نخستین عرضه‌ی عمومی سهام Pluralsight؛ شرکتی موفق در تکنولوژی آموزشی

admin

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، در مصاحبه‌ای تلویزیونی در برنامه‌ی Revolution شبکه‌ی MSNBC و Recode گفت اپل سعی دارد با همکاریِ دانشگاه نورت‌وسترن و مدارس دولتی شیکاگو (CPS) به […]

تیم کوک، مدیر عامل اپل: آموزش همیشگی است

admin

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

نظرتان را بنویسید