تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
جیسون سامرفیلد
• جیسون سامرفیلد برنامه‌نویس، متخصص بازاریابی اینترنتی، استراتژی دیجیتال و معماری اطلاعات، مدیر و بنیان‌گذار وب‌سایت Qfuse و موسسه‌ی Human Service Solutions است.

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

مزیت‌های نرم‌افزارهای تحت وب در مقابل نرم‌افزارهای نصبی

اگر هدف اصلی شما بازاریابی یا روابط عمومی است، استفاده از یک نرم‌افزار تحت وب یا وب‌سایت واکنش‌گرا (۱) همیشه به‌عنوان اولین گام عملی در استراتژی ورود شما به فضای گوشی‌های هوشمند منطقی به نظر می‌رسد. چون نرم‌افزارهای تحت وب ذاتا مزیت‌های متعددی در مقابل نرم‌افزارهای نصبی (۲) دارند، مثل: دسترسی وسیع‌تر، سازگاری و اقتصادی بودن.

 

دسترسی سریع: نرم‌افزارهای تحت وب همیشه آماده‌ی استفاده‌اند.

نرم‌افزار تحت وب خیلی سریع از طریق مرورگرها روی انواع مختلف دستگاه‌ها (مثل گوشی‌های آیفون، اندروید، بلک بری و…) در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. در مقابل، برای استفاده از نرم‌افزارهای نصبی، کاربر قبل از آن که بتواند محتوا یا نرم‌افزار را ببیند، باید آن را از یک بازار دانلود و نصب کند. این مانع مهمی برای برخورد اولیه مخاطب با نرم‌افزار و اقدام او [برای خرید یا ثبت‌نام] یا تبدیل شدنش [به یک کاربر بالفعل] است.

 

سازگاری: نرم‌افزارهای تحت وب با دستگاه‌های مختلف سازگارند.

نرم‌افزار تحت وب می‌تواند در دستگاه‌های مختلف در دسترس کاربران قرار ‌گیرد. در حالی که نرم‌افزارهای نصبی به نسخه‌های‌ جداگانه‌ برای هر دستگاه نیاز دارند که باید هر بار و برای هر یک از دستگاه‌ها ساخته شود. علاوه بر این آدرس‌های اینترنتی نرم‌افزارهای تحت وب به آسانی در تکنولوژی‌های دیگر تلفن‌همراه مانند پیامک، کدهای کیو.آر (QR Code) و ارتباط حوزه‌ی نزدیک (NFC) هماهنگ می‌شوند.

 

ارتقاپذیری: نرم‌افزارهای تحت وب می‌توانند سریع به‌روز شوند.

نرم‌افزار تحت وب از نظر انعطاف‌پذیری (۳) برای به‌روزرسانی محتوای خود بسیار پویاتر از یک نرم‌افزار نصبی عمل می‌کند. اگر شما بخواهید طرح یا محتوای یک نرم‌افزار تحت وب را عوض کنید، کافی‌ست یک بار و به راحتی محتوای تغییریافته را منتشر کنید، تغییرات فوراً اعمال می‌شوند. در مقابل، به‌روزرسانی یک نرم‌افزار نصبی نیازمند تحمیل [فرآیند] به‌روزرسانی به کاربران است که برای به‌روز کردن نرم افزار در هر دستگاه‌شان نیازمند دانلود جداگانه هستند.

 

یافت‌پذیری: (۴) نرم‌افزارهای تحت وب راحت پیدا می‌شوند.

پیدا کردن نرم‌افزارهای تحت وب برای کاربران بسیار آسان‌تر است، چون صفحات این نرم‌افزارها در نتایج جست‌وجو دیده می‌شوند و در فهرست‌های اینترنتیِ خاص یک صنعت قرار داده می‌شوند. این باعث می‌شود بازدیدکنندگان حرفه‌ای شما را به‌راحتی پیدا کنند. مهم‌تر از همه اینکه بازدیدکنندگان وب‌سایت شما وقتی از یک دستگاه همراه (مثل گوشی هوشمند یا تبلت) استفاده می‌کنند به صورت خودکار (با استفاده از ردیاب دستگاه) به نسخه‌ی موبایل وب‌سایت برده می‌شوند. در مقابل مشاهده‌ی نرم‌افزارهای نصبی تا حد زیادی محدود به بازارهای نرم‌افزارهای موبایلی تولیدکننده‌ی گوشی هوشمند است.

اشتراک‌پذیری: نرم‌افزارهای تحت وب به آسانی توسط ناشران و بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شوند.

آدرس اینترنتی نرم‌افزار تحت وب‌ به آسانی از طریق یک لینک ساده بین کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود. (به‌عنوان مثال از طریق یک ایمیل، پیام متنی، پست فیس‌بوک یا توییتر). ناشران به آسانی می‌توانند از طریق وبلاگ یا وب‌سایت یا حتی روی صفحه‌ی کاغذ پرینت‌شده، کاربران را به یک نرم‌افزار تحت وب هدایت کنند. یک نرم‌افزار نصبی نمی‌تواند به آسانی و به این شکل به اشتراک گذاشته شود.

 

بُرد: نرم‌افزارهای تحت وب دامنه‌ی برد بیشتری دارند.

نرم‌افزارهای تحت وب چون از طریق پلت‌فرم‌های مختلف قابل دسترسی هستند و به آسانی می‌توانند علاوه بر موتورهای جست‌وجو بین کاربران هم به اشتراک گذاشته شوند، قابلیت برد بسیار بیشتری از نرم‌افزارهای نصبی دارند.

 

چرخه‌ زندگی: نرم‌افزارهای تحت وب پاک نمی‌شوند.

نرم‌افزارهای نصبی میانگین عمر فروش نسبتاً کوتاهی دارند. بعضی تحقیقات نشان می‌دهد این چرخه کمتر از ۳۰ روز است. این سوال همیشه مطرح است که نرم‌افزار شما تا چه مدت روی دستگاه یک کاربر دوام می‌آورد؟ بنابراین فقط در صورتی که چیزی واقعاً منحصربه‌فرد و یا مفید (در حالت ایده‌آل، هر دو) داشته باشد، این تردید منتفی می‌شود. اما نرم‌افزارهای تحت وب همیشه در دسترس هستند و قابلیت بازگشت برای کاربران‌شان را دارند.

 

یک نرم‌افزار تحت وب می‌تواند یک اپ باشد!

نرم‌افزارهای تحت وب را می‌شود طوری ساخت که درست مانند یک وب‌سایت استاندارد و به عنوان یک وب اپلیکیشن‌ مبتنی بر پایگاه داده عمل کند؛ چیزی که بسیار شبیه نرم‌افزارهای نصبی است. نرم‌افزار تحت وب موبایلی می‌تواند یک جایگزین کاربردی برای توسعه‌ی نرم‌افزارهای نصبی باشد.

 

زمان و هزینه: نرم‌افزارهای تحت وب آسان‌تر و ارزان‌ترند

آخرین نکته که قطعاً کم اهمیت‌ترین نکته نیست اینکه زمان و هزینه ساخت و راه‌اندازی نرم‌افزارهای تحت وب به میزان قابل توجهی مقرون به صرفه‌تر از یک نرم‌افزار نصبی است. مخصوصا، اگر شما نیاز داشته باشید روی پلت‌فرم‌های مختلف حاضر شوید. کاری که نیاز به ساخت نرم‌افزارهای متعدد دارد.

 

پشتیبانی و نگهداری

ملاحظاتی که درباره‌ی سرمایه‌گذاری روی نرم‌افزارهای نصبی در مقابل نرم‌افزارهای تحت وب وجود دارد با انتشار اولیه‌ی آن‌ها تمام نمی‌شود. پشتیبانی و نگهداری درست یک نرم‌افزار(یعنی ارتقا، ارزیابی، سازگاری با نسخه‌های جدید دستگاه‌ها و سیستم‌ عامل‌ها و توسعه‌ی مدام آن‌ها) در طول زمان بسیار پرهزینه‌تر و پیچیده‌تر از نگهداری یک نرم‌افزار تحت وب است.

...
نویسنده
جیسون سامرفیلد
• جیسون سامرفیلد برنامه‌نویس، متخصص بازاریابی اینترنتی، استراتژی دیجیتال و معماری اطلاعات، مدیر و بنیان‌گذار وب‌سایت Qfuse و موسسه‌ی Human Service Solutions است.

Responsive Website .1
2. Native Apps
3. Pure Flexibility
4. Findability
این مطلب بخشی از یادداشت Mobile Website vs. Mobile App: Which is Best for Your Organization است که در وب‌سایت Human Service Solutions منتشر شده است.
مترجم: دکتر زکیه السادات طباطبایی لطفی
ویراستار: دکتر مریم السادات حسینی سیرت


  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای
مسئله: «کارها و وظایف زیادی دارم که هر روز صبح تا شب طول می‌کشد. چطور به همه‌ی کارهایم برسم؟» بخش‌های مهم: اولویت‌بندی کنید چندتا کار را مدیریت کنید کمک بگیرید […]

آناتومی یک دانش‌آموز موفق غیرسنتی

admin

نظرتان را بنویسید