تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
فاطمه ابدی
دانشجوی دکتری برنامه‌ریزی درسی در دانشگاه تهران و کارشناس ارشد مسائل تربیتی.

زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

آیا شما با حذف مدارس سمپاد موافق‌اید؟

گزارش مناظره‌ی حذف مدارس سمپاد در دانشکده‌ی روانشناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران

همان‌طور که می¬دانید چند ماه پیش، تصویب قوانینی در وزارت آموزش ¬و ¬پرورش، در رسانه¬ها خبرساز شد. این مصوبه شامل دو موضوع بود. یکی حذف آزمون¬ها در مدارس ابتدایی با هدف از بین بردن فشار آزمون ورود به این مدارس از روی دانش¬آموزان؛ و موضوع دیگر حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی.
در دانشکده‌ِی روانشناسی و علوم‌تربیتی دانشگاه تهران، مناظره¬ای درباره‌ی موضوع دوم یعنی حذف مدارس سمپاد برگزار شد. در این مناظره دو نفر از کسانی که موافق و مخالف این مصوبه هستند شرکت کردند. جناب آقای دکتر عظیم محبی، مدیرکل دفتر آموزش دوره‌ی اول متوسطه آموز¬ش¬ و ¬پرورش به‌ عنوان موافق و جناب آقای محمدرضا میبدی، دانش¬آموخته‌ی مدرسه‌ی علامه حلی، رتبه‌ی اول دکتری، مدرس و معاون در مدارس سمپاد به عنوان مخالف حضور داشتند. در ادامه دلایلی که آقای دکتر محبی در دفاع از این مصوبه گفتند و سپس پاسخ آقای میبدی را می‌آورم تا با نظرات آن‌ها آشنا شویم.
آقای دکتر محبی در ابتدا صحبت خود را با این موضوع شروع کردند که سال آینده در پایه‌ی هفتم، آزمون تیزهوشان و نمونه ‌دولتی برگزار نخواهد شد. یعنی تا ۲ یا ۳ سال آینده، دیگر شاهد مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در مقطع اول متوسطه نخواهیم بود و البته به این نکته اشاره کردند که حذف آزمون¬هایی که در مدارس دولتی برگزار می¬شدند هم با همین موضوع مرتبط است. یکی از دلایل این مصوبه این است که آزمون‌هایی که تاکنون به نام آزمون¬های سنجش هوش برگزار می¬شد، آزمون¬های کاملی در تمام انواع نه¬گانه‌ی هوش گاردنر نبودند و تنها یک یا دو بعد از آن¬ها را می¬سنجیدند. یعنی این آزمون¬ها در واقع آزمون پیشرفت تحصیلی هستند و سطوح بالای یادگیری در حیطه‌ی شناختی را می¬سنجند. بنابراین دانش‌آموزانی که در دروس ریاضی، ادبیات و علوم نمره‌ی بالاتری می¬گیرند، جذب این مدارس می¬شوند و برچسب باهوش به آن¬ها می‌خورد و به دانش¬آموزان دیگر برچسب کم‌هوش یا کم‌استعداد داده می¬شود و تحت فشار روانی زیادی قرار می¬گیرند. در صورتی که ممکن است استعداد آن¬ها در زمینه‌ی هنر، تربیت‌بدنی و دیگر حوزه‌ها باشد که این آزمون¬ها نمی¬توانند به طور جامع تمام این استعدادها را بسنجند. ایشان نکته‌ی دوم را با طرح یک سؤال مطرح کردند: «آیا جداسازی دانش¬آموزان از یکدیگر، حتی بر اساس استعداد در پایه‌ی هفتم، علمی است یا غیرعلمی؟» بر اساس مبانی نظری در سند تحول بنیادین، ویژگی¬های هر دوره‌ی سنی ذکر شده است. دوره‌ی اول تربیت (اول تا سوم ابتدایی)، دوره‌ی دوم تربیت (چهارم تا ششم)، دوره‌ی سوم تربیت (هفتم تا نهم) و دوره‌ی چهام تربیت (دهم تا دوازدهم)؛ و بر اساس آن‌چه که قبلاً بوده، دوره‌ی متوسطه‌ی اول، درواقع همان دوره‌ی راهنمایی سابق است که تنها نامش تغییر کرده اما ماهیت آن تغییر نکرده است. در این دوره، دانش‌آموزان در سن شکوفایی استعدادهای‌شان هستند و عمل جداسازی زود اتفاق می¬افتد. به ‌نظر ایشان بهتر است در این دوره به دانش¬آموزان فرصتی داده شود تا خود را بیشتر بشناسند و پس از آن در پایه‌ی نهم و به ‌وسیله‌ی هدایت تحصیلی، مسیر خود را بر اساس استعداد، خواست و علاقه‌ی خود انتخاب کنند.
از سوی دیگر آقای میبدی که مخالف این مصوبه بودند، مدارس سمپاد را آبروی آموزش ¬و ¬پرورش دانسته و گفتند یکی از وظایف شورای عالی آموزش ¬و ¬پرورش سیاست¬گذاری است و آشکار‌ترین مسئله در سیاست‌گذاری این است که افراد ذی‌نفع از تمام مراکز دور هم جمع شوند و نظرات مختلف شنیده شود تا خطرات و مشکلات اجرای این مصوبه به حداقل برسد اما این اتفاق نیفتاده. همچنین ایشان گفتند تصمیماتی که سیاست‌گذاران اتخاذ می‌کنند باید به‌تدریج و با فرهنگ‌سازی در کشور اجرا شوند، اما اکنون می¬بینیم که این مصوبه بدون زمینه¬سازی به دنبال اجرا شدن و اخذ موافقت رئیس¬جمهور است.
همچنین ایشان با طرح این سؤال که «آموزش ¬و ¬پرورش چگونه می‌خواهد با حذف مدارس سمپاد، استعداد‌ها را شکوفا کند؟» گفتند بسیاری از فارغ‌التحصیلان سمپاد نیز موافق‌اند که جداسازی مشکلات بسیاری دارد، اما اگر به جداسازی تن می‌دهند به این دلیل است که متأسفانه جداسازی تنها راه عملی است. زیرا کیفیت آموزش در مدارس عادی بسیار پایین است و آموزش ¬و ¬پرورش آن¬ها را به حال خود رها کرده و در حال حاضر مدارس سمپاد جزء معدود مدارسی هستند که عملکرد خوبی دارند و حذف آن¬ها آسیب بزرگی به کیفیت آموزش در کل کشور می‌زند. میبدی افزود: «اگر مدارس سمپاد حذف شود، دانش‌آموزانِ مستعد یا جذب مدارس غیردولتی می‌شوند یا فرار مغز‌ها بیشتر از همیشه اتفاق می‌افتد. اگر درِ مدارس سمپاد بسته شود سود خوبی نصیب مدارس غیردولتی خواهد شد، چون دانش¬آموزی که مقاطع ابتدایی و راهنمایی در یک مدرسه‌ی غیردولتی تحصیل می‌کرده، دیگر دوست ندارد دوره‌ی دبیرستان را در مدرسه‌ی دیگری بگذراند، در نتیجه در همان مدرسه می‌ماند.»
آن‌چه در مجموع می¬توانم بر اساس نظرات بیان‌شده توسط طرفین مناظره بگویم این است که اگر از منظر ایشان و بر اساس دغدغه¬ها و مسائل‌شان به این موضوع نگاه کنیم، نگاه دو طرف نه کاملاً صحیح و بی‌عیب‌ و نقص است و نه کاملاً اشتباه. مسلماً همه‌ی دانش¬آموزان کشورمان، فرزندان عزیز و سرمایه¬های باارزش ما هستند، بنابراین همه‌ی مسئولان آموزش ‌و پرورش و دست‌اندرکاران در مدارس و حتی اعضای جامعه باید به فکر رشد استعدادهای خاص، با حداقل آسیب به روان، هویت و شخصیت¬ دانش‌آموزان باشند.

...

نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید