تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
آنا کلمنتس
آنا کلمنتس بیش از 25 سال سابقه‌ی روزنامه‌نگار و نویسندگی در حوزه‌ی آموزش برای روزنامه‌ها، مجلات و تلویزیون را دارد و شش سال مشاور اصلی گروهی از مرکز ECE بوده است.

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

بهترین غذا برای بوفه‌ی مدرسه چیست؟

بوفه‌ی مدرسه می‌تواند عادت‌ غذایی دانش‌آموزان را بهتر کند. عادت غذایی دانش‌آموزان مهم است چون غذای سالم تأثیر زیادی روی توانایی یادگیری ‌آن‌ها می‌گذارد. غذا‌ها و نوشیدنی‌های بوفه‌ی مدرسه باید مغذی و متنوع باشند، سریع و راحت آماده شوند، اشتها‌آور باشند و سر و شکل‌شان طوری باشد که دانش‌آموزان را سمت خودشان جذب کنند. برای رسیدن به این اهداف چندتا راه‌حل کاربردی داریم:

۱٫ افزایش تنوع

بوفه‌ی مدرسه اگر می‌خواهد مفید باشد، باید مواد اصلیِ چهار گروه غذایی را داشته باشد. این چهار گروه غذایی کمتر تغییر می‌کنند. این‌طوری هم سفارش‌ غذا گرفتن آسان می‌شود و هم آماده‌سازی غذا. غذاهای روزانه یا هفتگیِ متناسب با فصل را به بوفه‌تان اضافه کنید تا منویی متنوع و جذاب داشته باشید. یادتان باشد که استفاده از میوه‌ها و سبزیجات فصلی خیلی به‌صرفه‌ است. مثلاً اگر بخواهید چهارشنبه‌ها پیتزای سبزیجات بدهید، یک روزه می‌شود مواد آن را آماده کرد. در صورت امکان، متناسب با سن دانش‌آموزان غذاها را در اندازه‌های متفاوت تهیه کنید.

۲٫ جذابیت برای دانش‌آموزان

سبزیجاب ترد و تازه به ساندویچ‌ اضافه کنید، روی سالاد دانه‌های میوه بگذارید یا روی سالادِ میوه ماست بریزید. این‌طوری می‌توانید در رنگ و طعم و بافت غذا تضادهای جذاب ایجاد کنید. دانش‌آموزان غذایی را دوست دارند که بشود به‌راحتی در دست نگه داشت و این طرف و آن طرف برد. غذاهای پخته‌ی مخروطی شکل را در قیف بریزید، سالاد را در جعبه بگذارید و سوپ را در ظرف‌هایی بکشید که بشود بیرون برد. بعضی غذاها را لقمه‌ای و کوچک تهیه کنید. مثلاً به جای این که کل یک میوه را به دانش‌آموز بدهید، میوه را تکه‌تکه کنید و ازش سالاد میوه درست کنید. این یک راه‌حل عالی است برای اینکه دانش‌آموزان تشویق بشوند میوه و سبزیجات بخورند.

۳٫ چیدن غذاها و نوشیدنی‌ها

خودتان را جای دانش‌آموزان بگذارید، پشت پیشخوان چه می‌بینند؟ آیا غذا‌های سالم‌تر را خوب می‌شود دید؟ غذاها و نوشیدنی‌های پرفروش‌ آن‌هایی‌اند که سر و شکل‌شان جذاب است. آن‌هایی که روی پیشخوان یا جلوی یخچال و قفسه‌ها هستند، بیشتر فروش می‌روند. ساندویچ‌ را جوری بسته‌بندی کنید که بشود به‌راحتی محتویاتش را دید.

۴٫ غذاهای ترکیبی

غذاهای ترکیبی یک راه‌حل عالی برای متعادل کردن ناهار بچه‌هاست. به‌علاوه راه خوبی است برای این‌که یک وعده‌ غذای کامل با قیمتی مناسب داشته باشیم. مثلاً همبرگر خانگی با سالاد، قوطی کوچک شیر کم‌چرب با میوه یا ساندویچ با سبزیجات و سس، نمونه‌های خوبی از غذاهای ترکیبی‌اند.

۵٫ طبقه‌بندی مصرف غذاها

غذاها و نوشیدنی‌های روزانه کالری، چربی و نمک کمتری دارند. بنابراین برای مصرف روزانه مناسب‌اند. بعضی غذاها و نوشیدنی‌ها هم هستند که گزینه‌های خوبی‌اند اما کالری، چربی و نمک بیشتری دارند و نباید در خوردن‌شان زیاده‌روی کرد. یعنی طوری نباشد که دانش‌آموزان فقط این غذاهای دسته‌ی دوم را بخورند. با طبقه‌بندی خوب هم می‌شود غذاهای مغذی و سالم خورد و هم غذاهای خوشمزه.

...
نویسنده
آنا کلمنتس
آنا کلمنتس بیش از 25 سال سابقه‌ی روزنامه‌نگار و نویسندگی در حوزه‌ی آموزش برای روزنامه‌ها، مجلات و تلویزیون را دارد و شش سال مشاور اصلی گروهی از مرکز ECE بوده است.

منبع اصلی: Schoolnews
مترجم: علی طباطبایی لطفی
ویراستار: مریم‌السادات حسینی


حتی اگر دیگر بچه‌مدرسه‌ای نباشی یا بچه‌مدرسه‌ای نداشته باشی، باز هم اول مهر حس و حال مدرسه دارد. فقط هم به خاطر شلوغی لوازم‌التحریری‌ها یا آهنگ‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شود نیست. خاطرات بازگشت به مدرسه طوری توی ذهن ما جا خوش کردند که بعد از گذشت سال‌ها هنوز هم زنده‌اند.

۱۷ چیزی که روزهای اول مدرسه اتفاق می‌افتند

لرنیتو بلاگ