نویسنده
نویسنده
admin
مهدیه یکتا روزنامه‌نگار و ویراستار است و بیش از چهارده سال سابقه فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی را دارد.

زمان تقریبی مطالعه: 8 دقیقه

با لرنیتویی ها: سروش دبیری

سلام آقای دبیری. من یکتا هستم و از لرنیتو تماس می‌گیرم خدمت‌تان.

سلام. در واقع برادرِ من کاربرِ شماست (۱)؛ ولی من خودم ابتدا با لرنیتو آشنا شدم و بعد که دیدم برای برادرم خیلی مفید است؛ به او هم معرفی‌اش کردم که خیلی هم راضی بوده و از آن تعریف می‌کند.

چطور با برنامه ما آشنا شدید؟

توی یک کانال تلگرامی تبلیغ‌تان را دیدم. رفتم سراغش و کمی با آن کار کردم که ببینم سوالاتش چطور است. چند تا آزمون هم به شکل آزمایشی دادم تا ببینم چطور می‌شود باهاش کار کرد. دیدم خیلی به دردبخور و مفید است. برای همین به برادرم گفتم و وقتی او هم گفت که نرم‌افزار کاربردی و خوبی‌ست؛ اشتراکش را خریدم.

برادرتان در چه مقطعی و چه مدرسه‌ای درس می‌خواند؟

برادرم پیش‌دانشگاهی بود و در مدرسه استعدادهای درخشان شهید هاشمی‌نژاد مشهد رشته تجربی می‌خواند و امسال هم کنکور داد.

و خودتان هم محصل هستید؟

نه؛ من دانشجوی رشته پزشکی هستم.

آن محسناتی که باعث شد برنامه را به برادرتان معرفی کنید و اشتراک بگیرید؛ چه چیزهایی بودند؟

من کلا معتقدم استارتاپ خیلی خوبی دارید ولی هنوز خیلی جای پیشرفت دارد و امیدوارم بتوانید بیشتر از اینها پیش بروید. یکی از جنبه‌های خیلی خوبی که دارد، این است که الان همین حجم سوالی را که شما ارائه می‌کنید؛ اگر بچه‌ها بخواهند به صورت کتاب یا دفترچه یا همین محصولاتی که در بازار هست، تهیه کنند، شاید مجبور شوند چند میلیونی هزینه کنند. به‌خصوص با این هزینه‌های کاغذ و نشر؛ که فکر کنم اگر فقط محصولات مرتبط با یک درس متعلق به یک سال را بخواهند بخرند؛ چیزی حدود ۱۰۰ تومان بشود. ولی لرنیتو از نظر هزینه فوق‌العاده به نفع بچه‌هاست. یا مثلا نکته مثبت دیگر این است که سوالات‌تان برچسب دارند. یعنی بر اساس سال و موضوع و درس؛ هر سوال را برچسب می‌زنید که این قضیه؛ پیدا کردن سوالات را خیلی راحت‌تر می‌کند.

در کل معتقدم نرم‌افزار خیلی خوبی است و واقعا راضی هستم. می‌توانم بگویم یکی از بهترین استارتاپ‌های ایرانی است که من با آن کار کرده‌ام. فقط یکی دو مورد هست که به نظرم خیلی باید بیشتر به آن توجه کنید.

چه موردی؟

راستش من اصلا ندیدم که روی مساله تبلیغات کار زیادی انجام دهید. شما تبلیغات‌تان را محدود کرده‌اید به چند تا کانال تلگرامی که صرفا با به اشتراک‌گذاری در کانال‌های دیگر معرفی بشوید. در حالی‌که وقتی سایت و نرم‌افزار به این خوبی دارید که خیلی قوی کار می‌کند و برای آن زحمت می‌کشید و سوالات را دایم به روز می‌کنید؛ چرا نباید طوری تبلیغ کنید که افراد بیشتری با شما آشنا شوند؟ چون واقعا خیلی‌ها اصلا نمی‌دانند چنین برنامه‌ای وجود دارد و نمی‌دانند استفاده از آن چقدر می‌تواند برایشان خوب باشد. به نظرم اگر می‌توانید هزینه کنید؛ در تلویزیون تبلیغ کنید یا در روزنامه‌ها و بیلبوردها. ضمن اینکه سعی کنید دایما به روز شوید و اصلا متوقف نشوید. چون آی‌تی و کلا اپلیکیشن‌ها دایما نیاز به بروزرسانی دارند. این‌ها را می‌گویم چون واقعا فوق‌العاده هستید و من دوست دارم پیشرفت کنید.

شما پیش از لرنیتو با نرم‌افزارهای مشابه دیگری هم کار کرده بودید؟

من اصلا تا پیش از این؛ مشابه نرم‌افزار شما را ندیده بودم. فکر کنم جاهایی مثل کانون؛ نرم‌افزارهای مشابهی داشته باشند که سوال ارایه بدهد ولی با نرم‌افزاری مشابه لرنیتو که اینقدر کامل باشد کار نکرده بودم. اتفاقا من خیلی دنبال یک سایت مشابه سایت شما می‌گشتم که به درد خودم بخورد.

زمانی که خودتان یا برادرتان با لرنیتو کار می‌کردید؛ به مشکلی هم برخورده بودید؟

برادرم گاهی می‌گفت یک مقدار سرورها مشکل دارد. سایت یک وقت‌هایی باگ‌های کوچکی داشت که مثلا به جای سوال‌های سال ۹۵؛ سوالات سال ۹۴ را می‌آورد. اما فکر کنم چنین اشکالات کوچکی طبیعی باشد.

ولی نکته‌ای که من خودم به نظرم می‌آمد این بود که تقسیم‌بندی طرح‌های‌تان یک مقدار نامناسب بود. به نظرم اگر دسترسی بچه‌ها و هزینه‌ای که پرداخت می‌کنند را بر اساس مدت زمان دسترسی و تعداد سوالاتی که در دسترشان هست تقسیم‌بندی کنید بهتر است. یعنی مثلا شما اینطور تقسیم‌بندی کرده بودید که با خرید طرح‌های بالاتر کابر می‌توانست تعداد آزمون‌های بیشتری بسازد یا در هر صفحه به تعداد سوالات بیشتری دسترسی پیدا کند. اما به نظرم اگر مثلا اشتراک را به شکل یک ماهه؛ دو ماهه یا یک ساله در نظر بگیرید و هزینه‌ها را بر همین مبنا تقسیم‌بندی کنید بهتر است. یا مثلا طوری در نظر بگیرید که دانش‌آموزان مقاطع بالاتر هزینه بیشتری نسبت به مقاطع پایین‌تر پرداخت کنند. این نوع تقسیم‌بندی هزینه‌ها و طرح‌ها را کمی منطقی‌تر می‌کند. اما با این شیوه که محدود باشد و مثلا در هر صفحه چهل تا سوال را  بشود لود کرد مناسب نیست. من خودم که برای برادرم طرح را خریده بودم؛ با این موضوع مشکل داشتم که به فرض سوالات دینی پیش‌دانشگاهی را می‌خواستیم و چهل تا سوال بیشتر در اختیارمان قرار نمی‌گرفت. در حالی که هزینه نسبتا معقول و متوسطی پرداخت کرده بودیم. البته با برادرم که صحبت کردم می‌گفت مثل اینکه این محدودیت را برداشته‌اید اما به نظرم نکته مهمی بود که باید می‌گفتم.

با توجه به گفته‌هایتان ظاهرا از تمام طرح‌های ما استفاده کرده‌اید. درست است؟

نه من فقط بالگرد را خریدم.

زمانی که برادرتان کنکور داد؛ چقدر از کمکِ لرنیتو برای امتحان راضی بود؟

کاملا راضی بود. چون بعد از آشنایی با لرنیتو؛ دیگر کتاب‌ها را خیلی کار نمی‌کرد. تمام سوالاتی که می‌خواست داخل همین لرنیتو بود. و از زمانی که لرنیتو خرید دیگر فکر نکنم کتابی خریده باشد. این برنامه خیلی کمکش کرد.

با این حساب اگر بخواهید به لرنیتو از یک تا ۱۰ امتیاز بدهید چه شماره‌ای خواهد بود؟

۹

و آن یک امتیاز کمتر مال کدام بخش است؟

به خاطر تبلیغات کم‌اش؛ چون واقعا دوست دارم تیم‌تان پیشرفت کند. و مورد دیگر هم یک مقدار به خاطر همان بحث چینش طرح‌ها که فکر می‌کنم تقسیم‌بندی هزینه‌ها خیلی بهتر ازین می‌توانست باشد.

پس ما را به دیگران معرفی می‌کنید؟

من قطعا این کار را انجام می‌دهم.

بسیار متشکرم که وقت گذاشتید و به سوالات ما پاسخ دادید.

...
نویسنده
admin
مهدیه یکتا روزنامه‌نگار و ویراستار است و بیش از چهارده سال سابقه فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی را دارد.

(1) این گفتگو با رامین دبیری، برادر بزرگتر سروش که کاربر اصلی لرنیتوست، انجام شده است.


من از اکثر امکانات لرنیتو استفاده کرده‌ام. خیلی زیاد از آزمون‌هایش بهره برده‌ام؛ چه آنلاین و چه چاپی. الان با جت، 102 تا مجموعه سوال دارم. یک‌بار هم به یک مدرسه که در اردوی نوروزی از یک محصول مشابه استفاده می‌کردند، گفتم که از لرنیتو استفاده کنند. خودم توی گوشی بهشان نشان دادم و آن‌ها هم خیلی استقبال و گفتند اگر این امکانات را داشته باشد، خیلی خوب است.کردند. ان‌شاالله سال بعد هم که برادرم کنکور دارد، به او هم حتما می‌گویم از آن استفاده کند.

با لرنیتویی ها: حسن خلیلی

admin

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

من دو، سه تا کتاب خریدم که به نظرم لرنیتو از آن کتاب‌ها که قیمت‌شان، همان صد و خورده‌ای شد، بهتر بود. بانک سوالاتش خوب بود و ایده‌های سوالات را می‌دیدی، با خیال راحت‌تری می‌رفتی سر جلسه. در واقع باعث می‌شد اعتماد به نفس بیشتری داشته باشم.

با لرنیتویی‌ها: علیرضا چقا میرزایی

admin

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

بیشترین کمکی که لرنیتو به مبینا کرده مدیریت زمان است. مثلا سوالات قلمچی یا گزینه‌ی دو را انتخاب می‌کرد و خودش را با همان زمانِ تعیین‌شده در آزمون محک می‌زد. البته این‌طوری همزمان با قالب سوال‌ها هم آشنا می‌شد.

با لرنیتویی ها: مبینا مومنی

admin

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

نظرتان را بنویسید