تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
امی براون
امی براون، فوق‌لیسانس آموزش دارد و استراتژیست آموزشی در مقطع K-12 برای شرکت CDW است. امی به عنوان یک متخصص آموزش و برنامه درسی در مورد اثرات تکنولوژی در کلاس درس اطلاعات و گزارش‌های دست ‌اولی را به تصمیم‌گیران ایالتی در آمریکا ارائه می‌دهد. او همچنین دارای گواهینامه‌ی Google Educator و Microsoft Innovative Educator است.

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

انعطاف‌پذیری مبلمان در کلاس‌های شخصی سازی یادگیری نقش کلیدی دارد

زمانی که من مدرسه می‌رفتم، معلمم جلوی کلاس می‌ایستاد و به دانش‌آموزان درس می‌داد. ما هم به ردیف‌ و مرتب پشت نیمکت می‌نشستیم. من ریاضی و املا و علوم اجتماعی را دقیقاً همان‌طوری یاد می‌گرفتم که همکلاسی‌هایم یاد می‌گرفتند. یعنی دقیقاً با برنامه‌ی تحصیلی مدرسه پیش می‌رفتیم.

من آموزش بسیار خوبی داشتم ولی فکر می‎‌کنم دانش‌آموزان امروزی امتیاز بزرگ‌تری داشته باشند. چون امروزه کلاس‌ها با در نظر گرفتن شخصی‌ سازی یادگیری طراحی می‌شوند و تکنولوژی مدرن هم به کمک آن می‌آید.

امروزه مدارس به سرعت الگوهای شخصی‌ سازی یادگیری را می‌پذیرند. در شخصی سازی یادگیری معلم‌ برنامه‌ی تحصیلی را با نیازها و قابلیت‌های هر دانش‌آموز تطبیق می‌دهد. این کار به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد که هر کدام تک تک با معلم خود تعامل داشته باشند. ضمن اینکه روحیه‌ی همکاری در کلاس را هم افزایش می‌دهد.

 

تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، می‌گوید طراحی مناسب کلاس درس می‌تواند عملکرد دانش‌آموز را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

 

پروژه فردا (Project Tomorrow)  در گزارشی (به نام «روندهای یادگیری دیجیتال: رهبران آموزش مدارس چطور شخصی ‌سازی یادگیری در مدارس آمریکا را تقویت می‌کنند؟») می‌گوید یک سوم مدیران آموزش در سراسر کشور «برنامه‌های آموزش شخصی‌‌شده را برای هر دانش‌آموز به عنوان راهکاری تایید می‌کنند که دانش‌آموز را برای دانشگاه و انتظارات شغلیِ آینده آماده‌تر کند.»

محیط آموزش هم باید متناسب با شخصی ‌سازی تنظیم شود. یعنی فضایی راحت، رنگارنگ و روشن طراحی کنند که مبلمانی کاربردی و انعطاف‌پذیر داشته باشد. امروزه بسیاری از وسایل متحرک‌اند و صندلی‌های متنوع یکی از آن چیزهایی است که کلاس را حسابی جذاب می‌کند.

با این کار نه تنها دانش‌آموزان در فضای آموزشی راحت‌تراند بلکه بیشتر هم یاد می‌گیرند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، می‌گوید طراحی مناسب کلاس درس می‌تواند عملکرد دانش‌آموز را تا ۲۵ درصد افزایش دهد.

این حالت را تصور کنید: سارا و مهتاب هر دو در کلاس پنجم نمره‌های بالایی می‌گیرند. مهتاب دوست دارد با لپ‌تاپ خود روی صندلی راحتی بنشیند، در حالی که سارا ترجیح می‌دهد برای کارش از میز ایستاده استفاده کند. معلم آن‌ها، خانم رضایی به لطف محیط آموزشی انعطاف‌پذیر می‌تواند نیاز هر دو نفر را تأمین کند. دانش‌آموزانِ دیگر ممکن است دوست داشته باشند روی توپ یوگا بنشینند یا حتی شاید کسی دوست داشته باشد پشت نیمکت سنتی بنشیند و با تبلت بهتر بتواند کار کند. خانم رضایی به جای اینکه همه‌‌ی دانش‌آموزان را در یک چهارچوپ قرار دهد، به آن‌ها حق انتخاب می‌دهد.

مدرسه‌‌ی ابتدایی والسیتو در حومه‌‌ی شهر سانفرانسیسکو از این راهکار استفاده می‌کند و به‎خوبی هم از آن جواب می‌گیرد. این مدرسه در تمام بیست و دو کلاسش از میزهای ایستاده استفاده می‌کند ولی اجازه می‌دهد دانش‌آموزان خودشان جایشان را انتخاب کنند.

تریسی اسمیت که مدیر این مدرسه است به EdTech می‌گوید «ما امروزه گزینه‌های انتخاب‌ را بیشتر می‌کنیم. ممکن است به دانش‌آموزان بگوییم “باید دو به دو کار کنید ولی می‌توانید انتخاب کنید که روی زمین کار کنید، یا بروید بیرون روی نیمکت بنشینید یا اصلاً بایستید.” آن‌ها خیلی خوشحال‌اند که می‌توانند محل کار و طرز کارشان را خودشان انتخاب کنند.»

همین‌طور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند و متحرک‌تر می‌شود، بچه‌ها هم با آن پیش می‌روند. کلاس‌های درس مناسب‌تر می‌شوند و خیر این کار هم به معلم‌ها می‌رسد و هم به دانش‌آموزان.

...
نویسنده
امی براون
امی براون، فوق‌لیسانس آموزش دارد و استراتژیست آموزشی در مقطع K-12 برای شرکت CDW است. امی به عنوان یک متخصص آموزش و برنامه درسی در مورد اثرات تکنولوژی در کلاس درس اطلاعات و گزارش‌های دست ‌اولی را به تصمیم‌گیران ایالتی در آمریکا ارائه می‌دهد. او همچنین دارای گواهینامه‌ی Google Educator و Microsoft Innovative Educator است.

منبع اصلی: Edtechmagazine
مترجم: علی طباطبایی لطفی
ویراستار: مریم‌السادات حسینی


  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای
  دانشمندان سال‌ها تصور می‌کردند که کار مخچه فقط تنظیم حرکات بدن است ولی بعدها مشخص شد که مخچه در یادگیری هم نقش مهمی دارد. دانشمندانی به نام هنریتا لاینر […]

تاثیر بازی در یادگیری

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید