تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
سین کَوِنا
سرویراستار و گزارشگر روزنامه‌ی اِدویک

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

استیو وزنیاک، یکی از موسسان اپل، این‌بار سراغ K-12 و برنامه آموزش فن‌آوری رفت

وزنیاک کیست؟

وزنیاک سال‌ها در زمینه‌ی فن‌آوری و علوم رایانه‌ای متمرکز کار کرده است. اواسط دهه‌ی ۱۹۷۰، وقتی که در Hewlett-Packard کار می‌کرد و با استیو جابز دوست بود، تلاش کرد یک رایانه شخصی کاربرپسند بسازد. برای همین بازاریابی را شروع کرد.
در نهایت، وزنیاک و استیو جابز شرکت اپل، از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری در جهان، را با هم تاسیس کردند. اپل در سیستم K-12 (آموزش پیش از دانشگاه) هم نقش مهمی دارد. سال ۱۹۸۵، استیو وزنیاک اپل را ترک کرد. بعد هم شرکتی تاسیس کرد که به‌صورت آنلاین کار با فن‌آوری‌های جدید را به افراد آموزش می‌دهد و دانش‌آموزانی را که در سیستم K-12 درس می‌خوانند، تشویق می‌کند وارد این پروژه شوند.

وز ـ یو چیست؟

وزـ یو، که هم ‌‌نام برنامه‌ی جدید وزنیاک و هم نام مستعار اوست، می‌خواهد از طریق کانال‌های مختلفْ معلمان و دانش‌آموزان را با آموزش و بازآموزی آماده کند تا بهتر و با بازدهی بیشتری کار کنند.
وزنیاک می‌گوید «این برنامه برای کسب‌وکارهای مرتبط با تکنولوژی مناسب است. افراد با عضویت در وزـ یو هم آموزش ببینند و هم کار کنند. ما برنامه را طوری طراحی کرده‌ایم که همه‌ی خواسته‌های افراد در ارتباط با تکنولوژی را برآورده می‌کند.»
او می‌گوید «اکنون، وز ـ یو روی آماده‌سازی متخصصان پشتیبانی کامپیوتر و تولیدکنندگان نرم‌افزار تمرکز کرده است. اما قرار است در آینده برنامه‌هایی طراحی کند برای علم داده‌ها، که دانش میان‌رشته‌ای بین دانش و آگاهی است، اپلیکیشن‌های موبایل و مسائل مربوط به امنیت فضای مجازی.»
او در وبسایتش گفته است وز ـ یو به دانش‌آموزان درس‌های آنلاینش را، که فیلم‌محور اند، پیشنهاد می‌دهد. این درس‌ها طوری طراحی شده‌اند که هم مربیان و هم دانش‌آموزان بتوانند با هزینه‌ای کم به برنامه‌های قبلی دست‌رسی داشته باشند.

هم بنیانگذار اپل، استیو وزنیاک در «نشست نوآوری»، جولای ۲۰۱۷، ایتالیا، میلان، عکاس: لوکا برونو

وز ـ یو به تولیدکنندگان نرم‌افزار هم کمک می‌کند

وزنیاک می‌گوید «برنامه‌ی آموزشی برای تولیدکنندگان نرم‌افزار تنها یک دوره‌ی کدنویسی معمولی نیست. آموزش‌هایمان فراتر از «چگونه کد بنویسیم» است. ما تولیدکنندگان را طوری آموزش می‌دهیم که در دنیای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فن‌آوری به تولیدکننده‌گان حرفه‌ای نرم‌افزار تبدیل شوند. هدف ما این است که مهارت‌های دیجیتالی کاربردی را طوری به افراد آموزش دهیم که لازم نباشد سالیان سال منتظر بمانند و آموزش ببینند. افراد اغلب می‌ترسند شغلی تکنولوژی‌محور انتخاب کنند چون فکر می‌کنند از پسش بر نمی‌آیند. اما من می‌دانم که می‌توانند برای همین چنین برنامه‌ای طراحی کردم.»

برنامه‌ی آموزشی و گواهینامه‌ی معلمان

وزنیاک می‌گوید «این برنامهْ آموزش و پرورش مناطق را با برنامه‌ی آموزشی شخصی‌سازی‌شده‌ای که در نرم‌افزار استیم طراحی کرده‌ایم برای تدریس علوم، تکنولوژی، مهندسی، ریاضی و هنر آماده می‌کند. هدف تلاش‌ها در سیستم K-12 این است که دانش‌آموزان را در سن پایین با برنامه‌ریزی دیجیتال آشنا کند و آن‌ها را به جایی برساند که بتوانند در آینده حرفه‌های مبتنی بر تکنولوژی را انتخاب کنند. خریداران برنامه آموزشی ما مدارس و آموزش و پرورشِ مناطق هستند. هدف بعدیمان هم تمرکز روی آموزش و پرورش کل آمریکا است.»
وز ـ یو اطلاعاتش را با برنامه‌های سال آخر دبیرستان، که هدفش ایجاد روش‌های حرفه‌ای با K-12 است، هماهنگ می‌کند و برای آموزش‌هاش مدرک و گواهینامه هم می‌دهد. این روش‌های حرفه‌ای شامل برنامه‌نویسی، مهندسی، رباتیک، هواپیماهای بدون سرنشین و چاپ سه بعدی است.
شرکت، که در شهر سکاتسدیل در آریزونا تاسیس شده است، یک اپلیکیشن موبایل هم دارد که به افراد کمک می‌کند با حرفه‌های تکنولوژی‌محور هماهنگ شوند.
علاوه بر این، وبسایت شرکت یک برنامه با عنوان آموزگاران تضمینی برای آموزگاران دارد که در آن مهارت‌های آموزش در سیستم K-12 را به معلمان آموزش می‌دهد تا آن‌ها بتوانند به دانش‌آموزانی درس بدهند که در سیستم تکنولوژی‌محور و یادگیری بر مبنای پروژه آموزش می‌بینند.
در ماه ششم سال ۲۰۱۸، قرار است وز ـ یو مدل پردازش ابری را هم در اختیار کاربرانش قرار دهد. البته مدل آموزش کارگاه‌محور هم دارند که همین حالا کابران می‌توانند از آن استفاده کنند.
خانم یانگ، مدیرعامل وز ـ یو، می‌گوید «گواهینامه‌ای که بعد از دوره‌ی آموزشیمان به معلمان می‌دهیم ۹۰۰دلار برای هر نفر است. اگر آموزش و پرورش مناطق هم بخواهند بسته‌های کامل ما را بخرند باید برای هر دانش‌آموز ۱۹۰دلار پرداخت کنند. شرایطی هم گذاشته‌ایم که بعد از ثبت‌نامِ ۳۰دانش‌آموز می‌توانند فقط ۱۰دلار برای هر دانش‌آموز بپردازند. توجه کنید که مدل برنامه‌ی ما برای مراکزی مناسب است که از سیستم K-12 استفاده می‌کنند.»

...

نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید

  1. فضل الله جارچیانیان says:

    خدمتی فراموش نشدنی به جامعه بشریت