تصویر سربرگ
نویسنده
نویسنده
لزلی وس
لزلی وُس؛ مربی خصوصی و آنلاین اهل شیکاگو است. او همچنین معلم زبان فرانسه‌ای است که به دانش‌آموزانش می‌آموزد چطور از پس تالیف یک متن آکادمیک بر بیایند.

زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

چرا ما هنوز به آزمون در آموزش الکترونیکی نیاز داریم؟

روش‌های بسیاری داریم برای آن‌که میزان یادگیری دانش‌آموزانی را بسنجیم که کاربران آموزش مجازی هستند. هنوز هم بر سر انواع آزمون‌ها بحث است. چرا؟ آیا ما امروزه هم برای ارزیابی عمل‌کرد دانش‌آموزان باید به این بحث‌ها توجه کنیم؟

یک مربی باهوش ممکن است فرض کند امتحان گرفتن شیوه‌ای کودکانه برای آزمودن دانش‌آموزانش است، چون هنگامی که سراغ یادگیری آنلاین می‌رود، دانش‌آموزان می‌توانند با تقلب به سوال‌ها جواب بدهند.

البته بسیاری از همکاران من هم هستند که هیچ مشکلی با این نوع آزمون ندارند. آن‌ها فکر می‌کنند تقلب بخشی از فرایند آموزش الکترونیکی است.

بنا بر نتایج تحقیقات مختلف، احتمالا به نظر می‌رسد که حق با آن‌ها است.

مثلا در کتابِ بر کلاس تسلط یافتم (۱) نویسنده نکته‌هایی درباره‌ی آزمون‌های موثر ارائه می‌دهد. از جمله:

  • آزمون‌ها نسبت به یادگیری نگرشی درست ایجاد می‌کنند.
  • آزمون‌ها می‌توانند در سخن‌رانی یا برای گفت‌وگو مفید باشند.
  • آزمون‌ها حس کنجاوی فرد را نسبت به پاسخ‌ها افزایش می‌دهند.
  • آزمون‌ها به دانش‌آموزان فرصت می‌دهد درس بخوانند و رتبه‌شان را بالا ببرند.

آپیوان بورن استاد دانشگاه ایلینوی می‌گوید با کمک آزمون می‌توانیم سرقت اطلاعات علمی و ادبی را در فضای دانشگاهی کم کنیم. با این حال، این نوع آموزش برای مربیانی که دوره‌های آموزش الکترونیکی تدریس می‌کنند خیلی سخت نتیجه می‌دهد: کنترل دانش‌آموزانی که آموزش الکترونیکی می‌بینند خیلی سخت‌تر است. اساسا پیدا کردن پاسخ‌های صحیح در امتحان خیلی برایشان مساله نیست.

آن‌چه در آموزش الکترونیکی خیلی خوب جواب می‌دهد بحثی است که تانیا لیل از دانشگاه آیووا مطرحش می‌کند: به نظر او این نوع آموزش دانش‌آموزان را باانگیزه و در بحث درگیر می‌کند.  هنگامی که دانش‌آموزتان نتایج مثبتی می‌بیند، متوجه می‌شود که هر چیزی ثمری دارد. بنابراین، موفقیت در آزمون می‌تواند نوجوانان را نسبت به درس مشتاق کند.

این موضوع با چیزی که در پژوهش دانشگاه ورمونت آمده است، ارتباط دارد «بررسی مکرر اضطراب دانش‌آموزانی که سطح درسی پایین‌تری دارند و همچنین افزایش عادت‌های مثبت برای نیل به نتایج بهتر در یادگیری»

ممکن است شما هم مثل جولن کیسر با آزمون‌های روزانه، به خاطر مشغولیت زیادی که برای مربیان ایجاد می‌کند، مخالف باشید. کیسر می‌گوید معلم سختش است مدام آزمون طراحی کند. البته بحث او در فرایند آموزش سنتی در کلاس مفید است نه در آموزش الکترونیکی.

مربیان آنلاین لازم نیست مدام آزمون طراحی کنند. آن‌ها در فضای مجازی فرصت‌های بیش‌تری در اختیار دارند و می‌توانند راحت از دانش‌آموزانشان امتحان بگیرند.

نویسنده‌ی کتاب ده فایده‌ی آزمون و برنامه‌های کاربردی برای تمرین‌های درسی (۲) فواید دیگر امتحان را با جزئیات بیشتری بیان می‌کند که مهم‌ترین‌هاش این‌ها است: سازماندهی بهتر درس‌ها، ارائه‌ی بازخورد به مربیان، شناسایی نواقص درس‌ها و کمک به بازیابی مطالب.

فواید اصلی آموزش الکترونیکی

۱- به دانش‌آموزان کمک می‌کند اطلاعات را به خاطر بسپارند.

۲- آن‌ها را تشویق می‌کند درس‌ها را یاد بگیرند.

۳- دانش‌آموزان می‌توانند با کمک امتحانات دانششان را ارزیابی کنند.

۴- دانش‌آموزان را درگیر درس می‌کند.

۵- دانش‌آموزان می‌توانند با کمک امتحانات مهارت‌های خود را در زمینه‌ی پژوهش افزایش دهند.

آزمون تستی

چطور یک آزمون طراحی کنیم؟

اگرچه به نظر نمی‌رسد سوال درآوردن از کتاب‌های درسی و طراحی آزمون برای معلمان کار سختی باشد، اما آن‌ها باید این کار را آن‌قدر دقیق انجام دهند که بتوانند اطلاعات و درک دانش‌آموزانشان از درس را درست ارزیابی کنند. باوجود فواید بسیار امتحانات تشریحی، روی آزمون‌های چند گزینه‌ای هم می‌توانیم حساب باز کنیم چون آن‌ها هم می‌توانند دانش‌آموزان را به هیجان بیاورند و موجب شوند درس بخوانند و کمی اضطراب امتحان بگیرند که البته این میزان اضطراب نه تنها بد نیست که می‌تواند روی نتایج امتحاناتشان اثر مثبت هم بگذارد.

اگر می‌خواهید سوالات مفیدی برای آزمون‌ها بنویسید، باید از چند دستورالعمل پیروی کنید:

۱-سخت نگیرید.

۲- هم قبل و هم بعد از درس جدید امتحان بگیرید.

۳- آزمون را به‌موقع طوری که برای دانش‌آموز سودمند باشد تصحیح کنید.

۴- سوالات را در جهت اهداف آموزشی یک درس طرح کنید.

۵- از انواع مختلف سوالات در آزمونتان استفاده کنید.

۶- سوالات واضح و موجز طرح کنید.

۷- سوالی طرح کنید که دانش‌آموز را به اندیشیدن انتقادی و عمیق وادارد طوری که با فکر به جواب صحیح برسد.

اگر در خلق آزمون‌ها از ابزارهای معینی استفاده کنید، می‌توانید بهترین سوالات را برای آزمون‌های درس‌های آنلاین طراحی کنید.

نتیجه

با استفاده از سوالات چندگزینه‌ای در آزمون‌های آموزش الکترونیک، می‌توانید دانش‌آموزانتان را فعالانه در درس درگیر کرده و اطلاعات او را نیز ارزیابی کنید. آزمونتان را با توجه به ابزارها و منابع آنلاین طراحی کنید و آن ابزارها و منابع را نیز به دانش‌آموزانتان معرفی کنید. به پرسش و پاسخ‌های چهارگزینه‌ایی که طراحی می‌کنید دقت کنید: پرسش و پاسخ‌هایتان باید طوری باشند که شما بتوانید با آن‌ها عملکرد دانش‌آموزانتان را به بهترین وجه ارزیابی کنید.

مسلم است که شما، که یک مربی حرفه‌ای هستید، اپلیکیشن‌های طراح آزمون را ناجیان آموزش نمی‌دانید و گمان نمی‌کنید که آن‌ها هستند که باید همه‌جور کاری برای شما انجام دهند. اما خوب می‌دانید که آن‌ها می‌توانند ابزاری سودمند برایتان باشند و به شما در ساختار تدریس و تنوع روش‌هایتان در ارزیابی دانش‌آموزان کمک کنند.

...
نویسنده
لزلی وس
لزلی وُس؛ مربی خصوصی و آنلاین اهل شیکاگو است. او همچنین معلم زبان فرانسه‌ای است که به دانش‌آموزانش می‌آموزد چطور از پس تالیف یک متن آکادمیک بر بیایند.

منبع اصلی: www.emergingedtech.com
مترجم: رخساره ثابتی
[1] It Works for Me, Flipping the Classroom: Shared Tips for Effective Teaching
[2] Ten Benefits of Testing and Their Applications to Educational Practice


نوآوری آموزشی و شخصی‌سازی یادگیری
سالی که گذشت شاهد شتافتن ایالت‌های مختلف در آمریکا به سوی یک واقعیت جدید ذیل قانون «هر دانش‌آموزی موفق می‌شود» بودند. این قانون راه‌گریز و بی‌توجهی بسیار بیشتری را به نسبت باقی‌ ماندند با قوانین فدرال در اختیار ایالات می‌گذارد.

نوآوری آموزشی در ۲۰۱۷: نگاهی به چهار رویه‌ی شخصی‌سازی یادگیری

Ali Haririan
  پرستاری در سال‌های اخیر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ایران شده است. دانشجویان بسیاری با امید به قبولی در این رشته در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. اما آیا انتخاب رشته […]

زهرا نیکورای

نظرتان را بنویسید